W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Naukowe spotkanie w szkole w Grodzisku Dolnym

12.10.2022

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym chwilowo stał się niczym uczelnia, a to za sprawą zorganizowanej konferencji edukacyjnej połączonej z warsztatami i konkursem z robotyki. Działania zorganizowane w ramach podsumowania projektu „Nowoczesne technologie i robotyka motorem działań uczniów” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Uczniowie wraz z nauczycielami pozują do wspólnego zdjęcia w tle niebieska tablica

Zaproszenie na to wydarzenie przyjęli przedstawiciele urzędu i szkół z terenu Gminy Grodzisko Dolne. Gościliśmy panią Barbarę Szczęch – dyrektora Zespołu ds. Oświaty w Grodzisku Dolnym, pana Romana Matuszka – dyrektora Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, pana Artura Grzywnę – dyrektora Szkoła Podstawowa im. gen. Bryg. Witołda Nowiny Sawickiego w Opaleniskach oraz nauczycieli i uczniów ze szkoły z Grodziska Górnego, Chodaczowa i Laszczyn.

To naukowe spotkanie to był czas podsumowania projektu, a szczególnie podzielenie się wiedzą zdobytą podczas trzech kursów w szkole EUROPASS SRL we Florencji: „Nauczanie i technologia: zarządzanie klasą i rozwiązania ICT”, „Odkryj, jak zbudować własną aplikację i robotykę z Arduino”, „Zarządzanie klasą i projekty audiowizualne: Ćwiczenie nowych umiejętności dydaktycznych”.

Konferencja została podzielona na moduły. Pani Anna Zygmunt zaprezentowała ciekawe rozwiązania ICT, które można wykorzystać w swojej pracy z dziećmi. Przedstawiła i omówiła różne metody: edpuzzle, padlet, Trello, nearpod, plickers, Quizlet, TEDEd, OBS Studio, Stop Motion Studio..  Bezpośrednio po tej prelekcji pani Alicja Zalepa przeprowadziła szkolenie dla wszystkich nauczycieli, którzy chcieli zacząć tworzyć piękne materiały w Canvie, np. grafiki i prezentacje. Uczestnicy kursu bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat zawartości merytorycznej szkolenia i sposobie prowadzenia przez panią Alę. Równocześnie odbywały się jeszcze działania w ramach 2 modułów. Jednym z nich były warsztaty z robotyki dla uczniów kl. I-III. Uczestniczyły w nich dzieci z Opalenisk, Chodaczowa i Laszczyn. Warsztaty przeprowadziły panie: Agnieszka Witwer i Elżbieta Matula, które już od kilku lat w naszej szkole prowadzą zajęcia z robotyki dla najmłodszych. Naszym najmłodszym programistom udało się zbudować i uruchomić kolorowe roboty. Ostatnia część była dedykowana uczniom, kl. IV – VIII. Uczestniczyli oni w turnieju. Na zaproszenie odpowiedział pan Dominik Czyrny z szkoły z Grodziska Dolnego. W konkursie wzięło udział 7 drużyn.  Były to walki sumo, które zawsze wzbudzają wiele emocji.  Turniej zorganizował pan Tomasz Sołek – nauczyciel, który zaszczepia w naszych uczniach chęć do poznawania świata technicznego pełnego robotów.

Gratulacje dla zwycięskich drużyn. Klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce: drużyna NWM (ZS Grodzisko Górne) w składzie: Weronika Brzyska, Maksymilian Szklanny

II miejsce: Byczqi (ZS Grodzisko Dolne) w składzie: Wojciech Wnęk, Oliwier Krupa, Tobiasz Pytel, Szymon Kiełbicki)

III miejsce: KOKSY GD (ZS Grodzisko Dolne) w składzie Mikołaj Blok, Jakub Zygmunt, Piotr Urban

Organizacja tego naukowego spotkania zwróciła uwagę na pozytywne aspekty realizowanych projektów. Zyskują nauczyciele i zyskują uczniowie. Każdy wyjazd to nauka czegoś nowego, otwarcie się na podejście do edukacji w innych krajach, przełamanie swoich schematów i wdrożenie nowych rozwiązań. Ta konferencja jest takim przykładem współpracy nauczycieli uczestniczących w mobilności.

Dziękuję nauczycielom, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w dzisiejsze działania oraz tym, którzy wyjeżdżając na kursy, udowadniają, że warto ciągle się uczyć i rozwijać. Swoją postawą motywują innych do pracy nad sobą i poszukiwania nowatorskich rozwiązań.   Szczególnie dziękuję pani dyrektor Halinie Gdańskiej za wsparcie i przychylność podczas realizacji projektów.

                                                                                                                                                                                                                                            M. Fila

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}