W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Międzynarodowo w Zespole Szkół w Grodzisku Dolnym

26.04.2023

trzech chłopców siedzi przy niebieskim stoliku i konstruują coś z klocków, na stole leży laptop

Spotkanie międzynarodowe w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym w ramach projektu „Robotyczna szkoła humanistów” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Erasmus+  już za nami. Gościliśmy 23 młodych ludzi i 6 nauczycieli z Litwy, Bułgarii i Włoch. Był to czas wypełniony spotkaniami, atrakcyjnymi zajęciami, grami, wyjazdami i oczywiście rozmowami.

Podczas oficjalnego powitania i pożegnania zaprosiliśmy naszych zagranicznych partnerów do artystycznej opowieści o szkole, gminie i Polsce.  Nie zabrakło akcentów muzycznych i tanecznych, a także prezentacji folkloru lokalnego. Tym wydarzeniom towarzyszyli zaproszeni goście. Swoją obecnością podczas oficjalnego podsumowania mobilności i pożegnania zaszczycił nas pan Adam Chmura – sekretarz Gminy Grodzisko Dolne, pan Józef Nicpoń – zastępca przewodniczącego Rady Gminy, pani Barbara Szczęch – dyrektor Zespołu ds. Oświaty wraz z panią Moniką Majkut i panią Jolantą Sołek. Przybyli również rodzice, którzy gościli dzieci z zagranicy i wspierali nas podczas tego tygodnia.

Zaproponowane uczniom zajęcia były twórcze, techniczne, artystyczne i na pewno rozwijające umiejętności językowe i społeczne. Pierwszy blok zajęć związany był z światem robotycznym, do którego zaprosił młodych ludzi pan Tomasz Sołek. Uczniowie tym razem zostali podzieleni na 4 międzynarodowe drużyny, które musiały wykonać określone zadania: budowały i programowały klocki LEGO MINDSTORMS EV3, przygotowywały zadania robotyczne w Kahoocie, projektowały loga z wykorzystaniem długopisów 3D. Efekty pracy zostały zaprezentowane na oficjalnym podsumowaniu mobilności. Uzupełnieniem tego bloku był wyjazd edukacyjny na Politechnikę Rzeszowską. Niektórzy uczniowie brali czynny udział w Ogólnopolskim Konkursie Budowy i Programowania GGRobot 2023, a pozostali poprzez obserwację i rozmowy mieli możliwość uczestniczyć w wydarzeniu naukowym, podczas którego  o zwycięstwo walczyli najlepsi młodzi programiści z Polski.  Drugi blok zajęć związany był z teatrem. Odbył się wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie, gdzie  wszyscy zostali zaproszeni do przeżywania przygód, a przede wszystkim uczuć z bohaterkami spektaklu „Włosy mamy”. Później uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych. Poznawali zasady pracy z kukiełkami i odgrywali scenki. Uzupełnieniem rozwoju kompetencji artystycznych była wizyta w Muzeum Ziemi Leżajskiej, a tam zajęcia dotyczące poznawania tradycji zabawek leżajskich oraz warsztaty „Kolorowy świat zabawek”. Każdy wyszedł z drewnianym konikiem własnoręcznie pomalowanym.

Nasi zagraniczni goście poznawali szkołę, Gminę Grodzisko Dolne, a także okoliczne miejscowości i interesujące miejsca w Polsce. Pierwszego dnia podzieleni na 3 grupy wędrowali szlakiem szkolnych zajęć lekcyjnych.  Tutaj należy pochwalić Karolinę Czech, Michała Świądra i Macieja Zalepę, którzy świetnie poradzili sobie jako anglojęzyczni przewodnicy. Wszyscy uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość przywitania gości i zadawania pytań. Drugiego dnia zostali zaproszeni do udziału w grze terenowej przygotowanej przez panią Alicję Zalepę i pana Tomasza Sołka. Młodzi ludzie mieli do zaliczenia 17 miejsc. Odpowiadali na pytania, wysyłali zdjęcia, skanowali kody z ważnych miejsc na terenie Gminy Grodzisko Dolne. W środę odbył się spacer po Leżajsku. Uczestnicy wycieczki zobaczyli cmentarz żydowski i zwiedzili bazylikę, której wnętrze robi oszałamiające wrażenie. Oczywiście w programie nie mogło zabraknąć Zamku w Łańcucie, czyli zabytku o najwyższej światowej klasie. Obowiązkowo musieliśmy pochwalić się też Krakowem -jednym z najstarszych miast i perełką narodowego dziedzictwa kultury, a także Kopalnią Soli w Wieliczce, która zachwyciła tajemniczością, legendami, a także gęstą siecią podziemnych korytarzy i chodników układających się w skompilowany labirynt. Na pewno spacer po podziemnej trasie na długo pozostanie w pamięci.

Przez cały tydzień odbywały się spotkania integracyjne. W poniedziałek było to sympatyczne spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli U Żusta Bar Zalew Czyste. Bardzo dziękujemy właścicielom lokalu i rodzicom uczniów goszczących kolegów i koleżanki z innych krajów za organizację tego wieczoru. Nie zabrakło gry na gitarze przy ognisku, kiełbasek i ziemniaków pieczonych na ognisku i grillu, ciast, ciasteczek i innych przysmaków. Oczywiście były też tańce międzynarodowe. Podobne spotkanie w szkole odbyło się ostatniego wieczoru pobytu zagranicznych gości w Polsce. Tutaj również poczęstunek przygotowali rodzice. Zagraniczni goście mogli spróbować tradycyjnych polskich potraw. W piątek miała też miejsce pożegnalna kolacja w gronie nauczycielskim. Uczniowie integrowali się każdego wieczoru. Umawiali się i wszyscy razem spędzali czas w grupie międzynarodowej.

Ważnym momentem było pożegnanie uczestników mobilności z poszczególnych krajów. Zaprosiliśmy na to spotkanie szczególnego gościa, czyli panią Agnieszkę Rydzik, mieszkankę Grodziska Dolnego i laureatkę wielu konkursów, która zagrała na cymbałach: tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Oczywiście nastąpiło wręczenie certyfikatów oraz życzenia i podziękowania. Pan Adam Chmura podarował nauczycielom z szkół partnerskich symboliczne upominki przygotowane przez Gminę Grodzisko Dolne. Uściski i łzy w tym momencie można odczytywać w pozytywnym znaczeniu. Świadczą o tym, że młodzi ludzie się zintegrowali i nawiązali bliższe relacje. To było wyjątkowe pożegnanie, ponieważ kończy naszą 3-letnią współpracę w ramach projektu. Liczymy jednak na to, że kiedyś jeszcze się spotkamy.

Dziękuję wszystkim nauczycielom i pracownikom, którzy pomagali mi w przygotowaniu tygodniowego międzynarodowego spotkania i pracowali od rana do wieczora. Chcę tutaj wymienić panią Annę Zygmunt, panią Alicję Zalepę, pana Tomasza Sołka, panią Elżbietę Horoszko-Krasny, panią Alicję Dubiel, panią Lidię Pikułę i panią Magdalenę Wnęk. Swoją cegiełkę dołożyła też pani Agnieszka Krauz i pani Elżbieta Matula.
Szczególne podziękowania kieruję do rodzin, które aktywnie włączyły się w zorganizowanie tego międzynarodowego wydarzenia: przyjęły do siebie dzieci z zagranicy, zorganizowały imprezę integracyjną i poczęstunek podczas oficjalnego pożegnania. Składam podziękowania państwu Magdalenie i Markowi Wnękom, państwu Joannie i Tomaszowi Sołkom, państwu Annie i Grzegorzowi Świądrom, państwu Anecie i Grzegorzowi Zygmuntom, państwu Annie i Pawłowi Nowakom, państwu Edycie i Pawłowi Czechom, pani Małgorzacie Salwach, państwu Klaudii i Michałowi Czerwonkom, państwu Katarzynie i Damianowi Krupom, państwu Renacie i Zbigniewowi Wnękom, państwu Alicji i Krzysztofowi Zalepom, pani Ewie Nowak – Pelc i panu Dariuszowi Pelcowi, pani Małgorzacie Brzozowskiej, państwu Annie i Robertowi Krajewskim, państwu Irenie i Andrzejowi Adamczykom, państwu Agnieszce i Wiesławowi Papakom.
              
 
                                                                            Monika Fila
                                                                            koordynator projektu

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}