W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

mDowód - cyfrowy dokument tożsamości

18.07.2023

14 lipca weszłai w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym.

jasno niebieskie tło z lewej strony wyświetlacz telefonu komórkowego z zdjęciem mężczyzny z prawej niebieskie litery mDowód w aplikacji mObywatel 2.0

Jest on cyfrową wersją dowodu osobistego ale różni się od niego serią i numerem oraz datą wydania i ważności. 
mDowodu możesz używać np. w urzędzie, sądzie, przychodni, na poczcie lub u notariusza. Nie użyjemy go gdy chcemy załatwić sprawę w banku (do 31 sierpnia), wyjeżdżamy za granicę i musimy okazać dokument podczas kontroli granicznej lub gdy składamy wniosek o nowy dowód osobisty. W tych sytuacjach musimy posłużyć się tradycyjnym dowodem osobistym lub paszportem.
mDowód nie zwalnia nas z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego, ale od teraz nie musimy mieć go zawsze przy sobie. Zdecydowaną większość spraw załatwimy nowym cyfrowym dokumentem tożsamości.

Jak wyrobić mDowód? - mDowód tworzymy poprzez aplikację mObywatel. 

  1. Wybieramy odpowiednią opcję z menu programu.
  2. Akceptujemy regulamin i logujemy się swoim profilem zaufanym.
  3. mDowód automatycznie pojawi się w aplikacji i możemy od razu z niego korzystać.

Aplikację mObywatel można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store.
Publiczna aplikacja mObywatel to swojego rodzaju cyfrowy portfel, w którym możemy przetrzymywać wszystkie najważniejsze dokumenty. Zawarte w niej są takie moduły jak:

  • mObywatel - cyfrowy dowód osobisty;
  • mPrawo jazdy - cyfrowe prawo jazdy;
  • Punkty karne - wykaz zebranych punktów karnych;
  • mPojazd - cyfrowy dowód rejestracyjny wraz z informacją o ubezpieczeniu;
  • Unijny Certyfikat Covid - umożliwia okazanie dowodu na przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19;
  • Karta Dużej Rodziny;
  • mLegitymacja szkolna/studencka;
  • eRecepta - przechowuje całą historię recept wystawionych na nasze dane.

 

Weryfikacja dokumentu mDowód

Wszystkie dokumenty elektroniczne udostępnione w aplikacji mObywatel mają zaawansowaną pieczęć elektroniczną. Pozwala to na potwierdzenie ważności, integralności, autentyczności i pochodzenia tych dokumentów. Weryfikację autentyczności tych dokumentów zapewniają też elementy prezentacyjne tych dokumentów. Dokument mDowód będzie można zweryfikować za pomocą metody wizualnej, funkcjonalnej i kryptograficznej. To osoba weryfikująca decyduje, z której z nich skorzysta. Weryfikacja wizualna będzie podobna do sprawdzenia tradycyjnych dokumentów. Osoba weryfikująca będzie mogła sprawdzić następujące elementy mDowodu:
1. fotografię,
2. hologram, który zmienia barwę przy poruszaniu smartfonem,
3. datę ostatniej aktualizacji danych,
4. zegar pokazujący aktualną datę i godzinę,
5. elementy dynamiczne, czyli ruchomy element graficzny prezentujący białoczerwoną flagę,
6. grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.

Jeśli podczas wykorzystania tej metody osoba weryfikująca będzie miała wątpliwości dotyczące autentyczności dokumentu, możliwe jest skorzystanie z metody funkcjonalnej. Polega ona na okazaniu przez posiadacza aplikacji dowolnej funkcjonalności aplikacji (np. wyświetlenie certyfikatu) lub uruchomieniu określonej funkcji (np. przekazania danych).

Żródło: Ministerstwo Cyfryzacji 


 

{"register":{"columns":[]}}