W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Akcja PIT 2023

21.03.2023

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, stanowi jedno z najważniejszych zobowiązań, które musi uregulować każda osoba osiągająca podlegające opodatkowaniu dochody. Rozliczenie PIT warto rozliczyć w 2023 roku za pośrednictwem programu online. Pozwoli to na bezbłędne rozliczenie PIT 2023 z ujęciem licznych zmian przepisów, jakie weszły w życie za sprawą Polskiego Ładu. Korzystając z usług stworzonych przez Ministerstwo Finansów tj. Twój e-PIT lub e-Deklaracje w łatwy i bezpieczny sposób wypełnisz deklarację, odliczysz przysługujące ulgi, a na koniec wyślesz PIT do właściwego urzędu skarbowego.
Usługa Twój e-PIT, system e-deklaracje oraz formularze do wypełnienia i wydruku znajdują się na www.podatki.gov.pl

Twój e-PIT to usługa, w której znajdziesz zeznanie podatkowe, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową na podstawie zgromadzonych danych, m.in. informacji od pracodawców/zleceniodawców.
Usługa jest dostępna w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl.
Możesz się zalogować na 2 sposoby:
1. przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną;
2. przez aplikację mobilną do logowania mObywatel
3. danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

Twoje zeznanie będzie udostępnione w usłudze pod warunkiem, że pracodawca/ zleceniodawca uzupełnił Twój identyfikator podatkowy PESEL lub NIP w informacji PIT-11.
Zeznanie podatkowe za 2022 rok jest dostępne w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego 2023 roku – nie musisz składać żadnego wniosku.

Korzystając z usługi Twój e-PIT, swoje zeznanie możesz:
• zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
• poprawić, np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1,5%
podatku,
• uzupełnić o dane, których nie ma urząd skarbowy, np. ulgi i odliczenia,
• odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

 

Jeżeli do 2 maja 2023 roku nie zaakceptujesz zeznania udostępnionego przez organ podatkowy albo go nie odrzucisz nastąpi automatyczna akceptacja tego zeznania, równoznaczna z jego złożeniem w dniu 2 maja 2023 roku.
Gdy po 2 maja zorientujesz się, że chciałbyś zmienić automatycznie utworzone zenanie podatkowe (np. uwzględnić ulgę podatkową) to możesz to zrobić po 2 maja 2023 roku w usłudze Twój e-PIT, elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo.
Jeśli z zeznania wyniknie podatek do zapłaty, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku powiadomi Cię o tym. Od momentu otrzymania informacji masz 7 dni na zapłatę. Dopiero od tej daty będą naliczane odsetki.

System e-Deklaracje pozwala na złożenie interaktywnego formularza podatkowego, który po wpisaniu w pozycjach aktywnych kwot przychodów, kosztów uzyskania przychodów, zaliczek pobranych przez płatnika, opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ulg i odliczeń oblicza należny podatek oraz kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty. Interaktywne formularze zeznań podatkowych dostępne są na podatki.gov.pl.
 

Zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-36 możesz wypełnić samodzielnie, korzystając z formularza do wydruku dostępnego na podatki.gov.pl. Wypełnione zeznanie możesz wysłać pocztą lub złożyć w urzędzie skarbowym.

Zwrot nadpłaty otrzymasz w ciągu:

  •  3 miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu papierowego,
  •  45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e Deklaracje.

Oczekując na zwrot nadpłaty możesz sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dostępna tam usługa „Zwroty podatków” umożliwia samodzielne uzyskać informację o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

                                                                                                               Źródło: podatki.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}