W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

ABC bezpiecznych ferii

29.01.2024

z prawej stronie ulepiony bałwan w czerwonej czapce

Ferie zimowe to czas odpoczynku i dobrej zabawy. Wiele osób zabiera swoje pociechy na różne wycieczki, by z dala od domu cieszyć się z wolnego czasu. Nie wszyscy jednak wyjadą i sporo dzieci zostanie w domu, nie zawsze pod opieką osób dorosłych. 
Poniżej przedstawimy kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować i o których powinniśmy porozmawiać z naszymi dziećmi. 
Podstawową sprawą, którą należy powtarzać dzieciom zawsze, nie tylko przed feriami lub wakacjami jest prawidłowe poruszanie się po drogach publicznych, zwłaszcza po zmroku. 

  • rowerzyści i piesi powinni posiadać światła i elementy odblaskowe, 
  • wychodząc z domu ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze,
  • zjeżdżamy na sankach, nartach, jeździmy na łyżwach tylko w miejscach do tego przystosowanych. Nie bawimy się w pobliżu dróg publicznych oraz na dzikich, nienadzorowanych zbiornikach wodnych, rzekach i stawach,
  • nie łapiemy się pojazdów silnikowych i nie doczepiajmy sanek do samochodu, quada, roweru, 
  • rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby. 
  • nie rzucamy śnieżkami w jadące pojazdy, 
  • nie strącamy zwisających sopli z dachów. 
  • podczas zabaw na śniegu i na lodowisku pilnujemy swoich wartościowych przedmiotów. W razie możliwości oddajemy je do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Rodzicu - zostawiając dziecko samo w domu porozmawiaj na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa:
• dzieci nie powinny wpuszczać do domu obcych osób, nawet jeżeli podają się za policjanta, listonosza czy znajomych rodziców, 
• wytłumacz dziecku jak bezpiecznie korzystać z kuchni, 
• zostaw w widocznym miejscu nr kontaktowy do siebie lub kogoś bliskiego, oraz nr alarmowy pod który będzie mogło zadzwonić w przypadku zagrożenia lub niebezpieczeństwa.

Wysyłając dziecko na kolonie powinniśmy zapoznać się z ofertą organizatora. Sprawdzić jak wygląda rejestracja w miejscu docelowym, wyżywienie, kwalifikacje kadry czy zabezpieczenie opieki medycznej. Powinniśmy przekazać organizatorowi ważne informacje dotyczące naszej pociechy np. przyjmowane leki, alergie. Ważne jest również by dokładnie wypełnił kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku - podać dokładne dane adresowe, telefony kontaktowe. Organizator wypoczynku musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl Znajdują się w niej wszystkie działające legalnie podmioty, które organizują obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}