W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

1,2,3 maj - ważne daty dla każdego Polaka

27.04.2023

zdjęcie utrzymane w biało czerwonym kolorze przedstawiające poszczególne święta 1,2,3 maja

Pierwszego maja obchodzimy Święto Pracy, a w zasadzie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Majowe święto kojarzone jest z przymusowymi marszami i pochodami organizowanymi przez władze komunistyczne. Historia Święta Pracy jest smutna i tragiczna. Wiąże się z walką robotników o godne życie i warunki pracy. Sięga roku 1886, kiedy w Chicago doszło do buntu robotników od lat źle traktowanych i opłacanych za pracę, często ponad swoje siły. Na robotniczy bunt właściciele fabryk zareagowali agresją. Rozpoczęły się groźby i aresztowania. Podczas trwających protestów zginęło kilkunastu robotników i jeden policjant. Podczas tych wydarzeń ustalone zostały prawa i oczekiwania robotników, co do godnej pracy i wynagrodzenia.
Święto Pracy, kiedyś było bardzo ważnym dniem. Obecnie nie jest już tak uroczyście obchodzone. Dla wielu z nas jest początkiem sezonu grillowego lub po prostu długim weekendem. Warto jednak w tym dniu zatrzymać się na chwile i pomyśleć o tych, którzy przyczynili się do poprawy warunków pracy, o tych którzy walczyli, aby zmiana na lepsze była możliwa. 

Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. Upamiętnia polskie barwy narodowe, symbole oraz tradycje patriotyczne.
Po raz pierwszy biel i czerwień w charakterze barw narodowych pojawiły się w 1792 roku, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kobiety wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwonymi szarfami, a mężczyźni nałożyli biało – czerwone szarfy. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego, obradując w czasie powstania listopadowego, uznał biel i czerwień za barwy narodowe. 
Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji, tzn. mogą być dowolnej długości i szerokości. Jedynym ograniczeniem jest to, że szerokość obu pasów (kolorów) musi był taka sama. 
Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy (nie może być pomięta, lub podarta). 
Zachęcamy mieszkańców do wywieszenia flagi państwowej podczas całego weekendu majowego, począwszy od pierwszego do trzeciego maja.  

Trzeciego maja, 232 lata temu, Sejm Czteroletni przyjął ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki wszystkich obywateli. Była zapisana w 11 artykułach i regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą oraz zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Mimo, że obowiązywała tylko przez rok, po dzień dzisiejszy jest symbolem dumy narodowej, wolności i patriotyzmu. Pamięć o niej pobudzała do walki o ojczyznę, a rocznice jej uchwalenia były zawsze upamiętniane przez znajdującą się pod zaborami polską ludność. Konstytucja 3 maja to symbol wielkich dokonań politycznych oraz dowód na to, że można stworzyć silne, niezależne i nowoczesne państwo. Przez 123 lata zaborów Polski (1795-1918) obchodzenie rocznicy Konstytucji 3 Maja było zakazane na całym jej terytorium. Surowo karano wszelkie próby publicznego świętowania.
W latach 1946 -1990 władze komunistyczne również zakazały celebrowania tego święta i organizowania pochodów. Od 1990 roku dzień 3 Maja jest ustanowiony oficjalnie świętem narodowym. Warto ten dzień wykorzystać nie tylko na odpoczynek, ale również na refleksję nad polską historią i pochylić głowy nad tymi, którzy walczyli o naszą wolność i ojczyznę.  
3 Maja Kościół Katolicki obchodzi także Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 

{"register":{"columns":[]}}