W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2024

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Budzyniu przystąpił do realizacji resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego państwowego funduszu celowego.

Logotypy

W związku z powyższym ogłaszamy nabór na Beneficjentów do ww. Programu. Rekrutacja rozpocznie się od 05 marca 2024. Nabór ma charakter ciągły.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2024 polega na pomocy w postaci usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej dla osób zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Budzyń.

Celem Programu jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej  tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności w miejscu zamieszkania oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osobom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub traktowanym na równi z wymienionymi.
W przypadku dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenie, rehabilitacji i edukacji.

Planowany okres realizacji programu – 01.04.2024 r. do 31.10.2024 r.

Program ma zapewnić wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym 15 mieszkańcom Miasta i Gminy Budzyń, w tym:

  1. 1 dziecku do 16.roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  2. 4 osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną, (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności)i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją,
  3. 6 osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  4. 4 osobom o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

W programie przyjęty jest maksymalny limit godzin dla każdej grupy Beneficjentów:

  • nie więcej niż 140 godzin na czas trwania projektu dla dziecka do lat 16;
  • nie więcej niż 1680 godzin na czas trwania projektu dla 4 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
  • nie więcej niż 2520 godzin na czas trwania projektu dla 6 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności;
  • nie więcej niż 840 godzin na czas trwania projektu dla 4 osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności są traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.).


Uczestnik Programu nie ponosi odpłatności za świadczone wsparcie.

Ważne:
Usługi asystenckie będą świadczyć przez osoby wskazane przez Beneficjenta lub jego opiekuna prawnego, z wyłączeniem członków rodziny (tj. wstępnych, zstępnych, małżonka, teściów, macochę ,ojczyma, oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem).

W przypadku zgłoszenia większej ilości osób zainteresowanych w/w programem, decydować  będzie kolejność zgłoszeń oraz sytuacja rodzinna osób zgłaszających się, tj. preferowane  będą osoby samotne i samotnie gospodarujące. Spośród wszystkich zgłoszeń, do programu zostanie zakwalifikowanych 15 osób. Osoby niezakwalifikowane zostaną wpisane na listę rezerwową.

Osoby chętne do skorzystania z Programu proszone są do złożenia wymaganych dokumentów (Karty zgłoszenia – do pobrania, Oświadczenie osoby niepełnosprawnej w ramach programu- do pobrania oraz kopii orzeczenia o niepełnosprawności), osobiście, przez przedstawiciela a także  za pośrednictwem poczty lub skrzynki ePUAP do siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Budzyniu, ul. Lipowa 1, 64-840 Budzyń.

Więcej informacji pod numerem tel. 67 28 44 013 wew.25, wew.23 lub wew.22

Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych www.niepelnosprawni.gov.pl
link do programu https://niepelnosprawni.gov.pl/download/program-aoon-jst-edycja-2024-1692196373.pdf           

Materiały

Karta zgłoszenia do Programu AOON 2024
karta​_zgłoszenia.pdf 0.22MB
Klauzula informacyjna RODO
KLAUZULA​_INFORMACYJNA.docx 0.01MB
Oświadczenie osoby niepełnosprawnej w ramach Programu AOON 2024
oswiadczenie.pdf 0.04MB
{"register":{"columns":[]}}