W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. 

Charakteryzują go uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa oraz wady rozwojowe (m.in.: serca i stawów). Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów, koordynacją ruchową, zaburzeniami mowy, relacjami z ludźmi czy przestrzeganiem norm społecznych. Deficyty związane z FASD mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS).

Podczas spożywania alkoholu przez kobietę w ciąży jego cząsteczki bez przeszkód przedostają się przez łożysko i docierają bezpośrednio do dziecka, zaburzając tym samym jego prawidłowy rozwój. Ponieważ nie ma „bezpiecznej” ilości alkoholu, której spożycie nie naraża dziecka na wystąpienie FASD, kobiety planujące dziecko lub spodziewające się go nie powinny pić alkoholu. Tylko zachowanie całkowitej abstynencji eliminuje ryzyko wystąpienia FASD u dziecka. 

Dzieci z FASD, tak samo jak dzieci z innymi niepełnosprawnościami, wymagają specjalistycznej diagnozy i terapii. W Polsce powstaje coraz więcej miejsc, będących źródłem pomocy i wsparcia dla rodziców dzieci z FASD (wykaz placówek). Im szybciej postawiona jest diagnoza tym szybciej można objąć dziecko działaniami wspierającymi rozwój oraz dostosować działanie rodziców i wychowawców do możliwości i potrzeb dziecka, co pozwoli uniknąć pojawienia się u niego zaburzeń wtórnych ("Jak wspomagać dziecko z FASD w edukacji" str. 25).

Źródło: http://www.ciazabezalkoholu.pl


 

Materiały

O FASD
Strefa rodzica
Strefa wychowawcy
Jak opiekować się dzieckiem z FASD?
jak​_opiekowac​_sie​_dzieckiem-z-fasd.pdf 0.85MB
"Jak wspomagać dziecko z FASD w edukacji"
Jak​_wspomagac​_dziecko​_z​_FASD​_w​_edukacji.pdf 1.05MB
{"register":{"columns":[]}}