W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Nie taki chwast straszny”

15.05.2023

mniszek lekarski

Przez większość z nas jest określany jako mlecz i chwast, a to skarbnica właściwości leczniczych. Od wielu lat jest stosowany w medycynie ludowej na całym świecie, a dziś interesuje się nim coraz więcej naukowców. Można wykorzystać go w kuchni na szereg sposobów w postaci potraw, przetworów i napojów.Maj to czas, kiedy należy się przyjrzeć mniszkowi lekarskiemu. Św. Hildegarda z Bingen już 800 lat temu doceniła jej walory zdrowotne. Mniszek lekarki to roślina, którą można zjeść w całości, każda jej część jest jadalna :)Korzeń mniszka zawiera związki seskwiterpenowe – inulinę, fitosterole, kwasy organiczne, garbniki, oleje eteryczne sole mineralne m.in. potasu. Liście mniszka zawierają dodatkowo flawonoidy, karotenoidy, sole mineralne potasu, krzem, magnezu, witaminy C i B. Młode liście mniszka można jeść, na przykład drobno pokrojone jako dodatek do sałatek. W kwiatach znajdują się też karotenoidy, związki flawonoidowe oraz niewielka ilość olejku. Kwiat mniszka stosowny jest w przewlekłych nieżytach jamy ustnej, gardła i oskrzeli. Właśnie przygotowałam moje syropki z mniszka lekarskiego, które ratują nas czasem w okresie jesienno-zimowym i nie tylko.

Czym jest mniszek lekarski?

Mniszek lekarski, zwany też mniszkiem pospolitym, to szeroko rozpowszechniona bylina z rodziny Asteraceae. Jego łacińska nazwa to Taraxacum officinale, która wywodzi się od greckiego słowa „taraxic”, czyli zapalenie i „akeomia”, znaczącego: leczenie. Powszechnie jest on uważany za chwast, czy słusznie?

 Pochodzenie i występowanie.

Mniszek pochodzi najprawdopodobniej z Europy, skąd został rozpowszechniony w strefie umiarkowanej ciepłej. Dzisiaj możemy znaleźć go na prawie całej półkuli północnej: w północnej i zachodniej Europie, na Grenlandii, w umiarkowanej strefie Ameryki Północnej i Azji oraz także w niektórych krajach Ameryki Południowej – głównie w Meksyku.

Roślina ta jest odporna na okresy suszy i spadki temperatury poniżej 0°C oraz ma małe wymagania glebowe. Rośnie pojedynczo na łąkach, trawnikach czy nieużytkach.

Mniszek lekarski - ta niewdzięczna roślina, dziko rosnąca i rozprzestrzeniająca się w ogrodach, trawnikach, pomiędzy chodniczkami ogrodowymi posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Niestety zwykle nie doceniamy tego, co mamy w domowych ogródkach i wolimy udać się do apteki. Warto jednak wybrać się na wycieczkę lub spacer poza miasto i poprzyglądać się roślinom rosnącym na łąkach to źródło witamin.

W świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy zajęcia poświecone właśnie te roślinie. Uczniowie mogli sami zrywali te cudowne, żółte kwiatki. Poznawali ich budowę, zapach i inne walory. Następnie  chętni mogli uwić  piękne wianuszki na głowę. Rozmawialiśmy również o wielorakim zastosowaniu mniszka. Miedzy innymi próbowaliśmy przepysznego miody z mniszka, jako doskonałego leku na przeziębienie.

Zajęcia bardzo podobały się uczniom. Wiadomości, które uzyskały obiecały wykorzystać w praktyce.

                                                                                      Jagiełło Zofia, Monika Radzikowska

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}