W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

12.05.2023

laboratoria przyszłości

Sprawozdanie z wykorzystania pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI NA TECHNICE INFORMATYCE

 

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żelkowie-Kolonii w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 96 300 zł. Kwota ta została wykorzystana na zakup wyposażenia technicznego, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Szkoła w ramach przyznanych środków korzysta z:

  • miksera dźwięku
  • mikrofonów
  • drukarki 3D
  • dyktafonu
  • aparatu fotograficznego
  • kamera
  • okularów 3D
  • mierników uniwersalnych

W roku szkolnym 2022/2023 z pomocą pomocy dydaktycznych podejmowano różnorodne zadania.

 

MIKSER DŹWIĘKU ORAZ  MIKROFONY

Sprzęt był instalowany z uczniami, którzy zajmują się również jego obsługą. Pracę rozpoczęto od zapoznania się z  prawidłowym podłączaniem i obsługą sprzętu nagłaśniającego. Jest on wykorzystywany bardzo często, przede wszystkim przy wydarzeniach szkolnych, podczas których potrzebna jest dobra jakość dźwięku i odpowiednie nagłośnienie. Mikrofony bezprzewodowe i  sprawdziły się podczas akademii oraz spotkań.

Wydarzenia,  podczas których korzystano z nowego wyposażenia to m.in.:

  • rozpoczęcie roku szkolnego 2022/ 2023 (wrzesień 2022)
  • Christmas Party we współpracy z Eurolingua Siedlce (grudzień 2022)
  • choinka szkolna (luty 2023)
  • spotkanie uczniów z Piotrem Świderskim, mistrzem Polski, wicemistrzem Europy i świata w wyciskaniu na ławeczce (kwiecień 2023)

 

KAMERA oraz APARAT FOTOGRAFICZNY

Sprzęt wykorzystany jest przez uczniów do rejestrowania relacji z życia szkoły. Podczas spotkań uczniowie zostali zapoznani z jego działaniem. Służy przede wszystkim do wykonywania zdjęć i nagrań z akademii oraz zamieszczania informacji o szkole na stronie www.

Dzięki nowemu sprzętowi zarejestrowane zostały m.in.:

  • choinka szkolna (luty 2023)
  • spotkanie uczniów z Piotrem Świderskim, mistrzem Polski, wicemistrzem Europy i świata w wyciskaniu na ławeczce (kwiecień 2023)

 

DYKTAFON

Uczniowie korzystający z urządzenia zapoznali się z kryteriami wyboru właściwego sprzętu, m.in. możliwość przeniesienia danych na inne nośniki (np. na komputer), duża pamięć, wydajna bateria, wyraźny wyświetlacz LCD ułatwiający sterowanie dyktafonem oraz przeszukiwanie nagrań w pamięci, funkcja redukcji szumów (ułatwia nagrywanie w głośnych, zatłoczonych miejscach i późniejszy odczyt nagrania), sterowanie głosem, regulacja prędkości odtwarzania (dowolne sterowanie tempem nagrania zarówno w celu szybszego przewinięcia nagrania lub też aby dokładniej usłyszeć niewyraźne fragmenty).

Dyktafon, którego celem jest rejestrowanie i nagrywanie dźwięków z otoczenia posłużył uczennicom klasy VI do przeprowadzenia wywiadów z uczniami na temat życia szkoły. Podjęta została tematyka nurtująca młodzież. Po zmontowaniu nagranie będzie prezentowane w sieci na przełomie maja i czerwca 2023.

 

DRUKARKA 3 D

Uczniowie podczas zajęć zapoznają się z drukarką 3D, m.in.  z budową drukarki, rodzajami filamentów oraz możliwościami, jakie daje druk 3D w przemyśle, budownictwie, medycynie oraz innych dziedzinach. Uczniowie nauczyli się ładować i wyładowywać filament oraz projektować w programie 3D Playground oraz Tinkercad. Obserwowali proces drukowania modeli 3D. Druk 3D pomaga zrozumieć tajniki trójwymiarowej przestrzeni, wpływa pozytywnie na rozwój najmłodszych, pobudzając ich wyobraźnię i postrzeganie rzeczywistości.

Drukarka 3D wykorzystana została m.in. do przygotowania pomocy dydaktycznych dla uczniów korzystających z edukacji włączającej oraz z pomocy psychologiczno- pedagogicznej, a także pomoce przydatne w pracowni informatycznej (np. klocki do lego mindstorms)

 

 

OKULARY 3D

Uczniowie szkoły korzystają także z okularów 3D, dzięki którym mogą poruszać się w świecie wirtualnej rzeczywistości.

Zostały one zaprojektowane, aby uczniowie mogli mocniej zaangażować wszystkie zmysły w procesie nauczania. Podczas zajęć z wykorzystaniem okularów 3D  uczniowie będą mogli wirtualnie zwiedzać miasta i obiekty muzealne, zapoznawać się z tematami z dziedziny biologii i geografii, oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku przyrodniczym, poznawać tajniki ludzkiego ciała.

Ponadto nauczyciele za pośrednictwem strony internetowej zostali wdrożeni do wykorzystania w praktyce okularów wirtualnej rzeczywistości.

 

MIERNIKI UNIWERSALNE

Na wyposażeniu szkoły znajdują się także narzędzia wykorzystywane do drobnych napraw w pracowni informatycznej. Dzięki nim min. w drukarce 3D czyszczono głowicę, pozycjonowano platformę roboczą.

Stosowano multimetry do mierzenia wielkości elektrycznych, m.in. pomiaru napięcia, prądu, pojemności, indukcyjności i częstotliwości.

 

Wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości przynosi szkole wymierne efekty. Wśród nich warto wskazać:

  • ułatwienie prowadzenia zajęć z uczniami,
  • wzbudzenie zaciekawienia nauką i praktycznymi zastosowaniami,
  • wsparcie nauczycieli w realizacji podstawy programowej,
  • rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}