W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Akcja Żonkile 2024

20.04.2024

Żonkile 2024
Chronić pamięć i kształtować przyszłość to misja Muzeum POLIN, nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do akcji promującej wiedzę i pamięć o poległych w trakcie powstania w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Powstanie miało miejsce w dniach 19.04.1943-16.05.1943r. Było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Getto warszawskie było zamkniętą i otoczoną murem dzielnicą położoną w północno-zachodniej części centralnej Warszawy, w której uwięziono Żydów warszawskich oraz przesiedlonych z gett w innych miejscowościach. Pierwsze mury wokół getta zaczęto wznosić 1 kwietnia 1940. Początkowo uwięziono w nim mieszkańców Warszawy, których według rasistowskich ustaw norymberskich ,uznano za Żydów. 22 lipca 1942 Niemcy rozpoczęli wywózki jego mieszkańców do obozu zagłady w Treblince. Powstanie wybuchło w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach, 19 kwietnia 1943, w momencie gdy w tzw. getcie szczątkowym znajdowało się już tylko ok. 50-70 tysięcy Żydów (wobec niemal pół miliona w szczytowym okresie jego zaludnienia). Działania zbrojne prowadzili Żydzi zrzeszenie w Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskim Związku wojskowym.
Uczniowie klas 4-8 przygotowywali w tym roku żółte żonkile, będące symbolem akcji, wysłuchali i obejrzeli relacje dostępne w ramach projektu edukacyjnego jak: „Będę pisać”, „Było-nie ma-jest”, „Szuflada”- opowiadanie Zuzanny Orlińskiej czy „Muranów- Dzielnica Północna”, a siódmoklasiści wykonali ciekawe prezentacje, które później obejrzeli ich koledzy z klas IV-VIII. Do działań w ramach obchodów pamięci powstańców z 1943 włączył się również samorząd naszej szkoły. Uczniowie klas VII-ych pod opieką pani Moniki Czarnockiej przygotowali gazetkę okolicznościową. Tego dnia wielu z nas w ramach obchodów Akcji Żonkile miało żółte ubrania oraz przypięte żonkile.
Akcję w naszej szkole koordynowała i zrealizowały p. Jolanta Prokurat-nauczyciel historii i p. Monika Czarnocka-opiekun Samorządu Szkolnego.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}