W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wycieczka do Warszawy

Wycieczka do Warszawy "Śladami przeszłości"

                                                                   ,,Śladami przeszłości’’

Obecni uczniowie klasy V,VI oraz VII  pod koniec roku szkolnego 2021/22 wzięli   w projekcie  przygotowanym przez Fundację RoRo pt. “Szkolny zespół redakcyjny, gazeta sprzed stu lat” ,który ma się zakończyć w październiku bieżącego roku szkolnego. Choć  celem  projektu jest stworzenie  i wydanie gazety sprzed stu lat, to całość  została  opracowana   zgodnie z ideą „nauki przez zabawę”.

Zadaniem uczniów jest  wcielenie się w rolę dziennikarzy i dziennikarek oraz  zbieranie  informacji, a potem na ich podstawie stworzenie własnej  gazety na wzór wydań z dwudziestolecia międzywojennego dotyczący życia Warszawy. Praca nad projektem  przebiega etapowo. W jego pierwszej fazie uczniowie zostali podzieleni na zespoły redakcyjne, które mają zająć się zbieraniem informacji. Takich zespołów  powstało pięć, tak jak pięć działów gazety  : aktualności, wynalazki , sport, kultura, życie codzienne.

Następny etap pracy nad projektem  dotyczył przygotowania do wycieczki szkolnej w Warszawie. Dzięki materiałom przysłanym przez Fundację dzieci poznawały stopniowo niesamowite wydarzenia, ciekawe miejsca oraz wyjątkowe postaci Warszawy, które stały  się punktem wyjścia do zadań dziennikarskich.  Korzystały z przygotowanych przez Fundację kart pracy, w których treści edukacyjne przedstawione zostały w lekkiej formie zabaw, gier, zagadek i łamigłówek. Dzięki nim poznały nie tylko życie codzienne dawnej Warszawy, ale również główne założenia okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W ramach projektu, w kolejnym jej etapie  we czwartek 15.09.22 r.   odbyła się wycieczka do Warszawy, finansowana przez fundację, w której uczestniczyły dzieci z wyżej wymienionych klas wraz z opiekunami. Przenosząc się w czasy dwudzieste, trzydzieste dwudziestego wieku ruszyliśmy śladami przeszłości. Idąc wyznaczonymi ulicami Warszawy uczniowie  zbierali  materiały do wydania własnej gazety, a przy okazji poznawali miasto w nietypowy sposób – podczas edukacyjnego spaceru z zagadkami i emocjonującej gry miejskiej.   W czasie jego  trwania  dowiedzieli się ,jak wyglądała Warszawa sto lat temu, gdzie znajdowały się ważne miejsca warszawiaków, w tym znane budynki użyteczności publicznej, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Dzieci dowiedziały się ,że w Warszawie było 70 kin.  Zwiedziły  najstarsze centrum handlowe należące do braci Jabłońskich – dzisiaj wyremontowane, jak za czasów swojej  świetności, przyciągające uwagę pięknym wnętrzem, freskami oraz niesamowitym tarasem widokowym znajdującym się na dachu  sześciopiętrowego budynku, gdzie kiedyś była kawiarnia.

Kolejnym znanym miejscem w Warszawie przed  którym się zatrzymaliśmy  był  sklep ,,Wedel’’,  założony 180 lat temu. Poznaliśmy kilka ciekawostek dotyczących właścicieli firmy oraz historię powstania ptasiego mleczka .Wiemy ,że kiedyś sprzedawano w tym sklepie nie tylko słodycze, ale również syrop na kaszel, pastylki na gardło oraz pyszną, gorącą czekoladę. Następnymi miejscami  postoju godnymi uwagi był obecny gmach TWP – dawniej najwyższy budynek w Warszawie oraz Grób Nieznanego Żołnierza .Tak wraz z całą grupą przeszliśmy   pierwszą część wycieczki  prowadzoną  przez przewodniczkę miejską.

Podczas drugiej części wycieczki, uczestnicy zostali podzieli  na grupy zgodnie z podziałem na zespoły redakcyjne (redakcję kulturalną, sportową, życia codziennego, nowinek naukowych i aktualności). Każda grupa, wraz z opiekunem szkolnym,  pokonywała  częściowo inną trasę i znajdowała kolejne punkty z zadaniami do wykonania. Na niektórych punktach na grupy  czekał animator z dodatkowymi zadaniami. Poruszaliśmy  się głównie ulicą  Krakowskie Przedmieście aż dotarliśmy na Stare Miasto. Na koniec wszyscy spotkali się na mecie na ul .Podwale, gdzie odbyło  się podsumowanie gry oraz poczęstunek.

Trasa wycieczki miała około 3,5 kilometra (ten dystans rozłożony był na cztery godziny) .To była bardzo udana  wycieczka , która podobała się nie tylko uczniom, ale i nauczycielom.

Przed nami ostatni etap projektu – praca redakcyjna polegająca na napisaniu artykułu do własnej gazety, wymyślenie jej tytułu i wysłanie do druku. Myślę ,że  podołamy temu zadaniu  bo mamy już pomysły, o czym będziemy pisać.

Dziękujemy Pani Annie Lipiec – koordynatorce merytorycznej  z Fundacji RoRo za zaangażowanie, pomoc, życzliwość i zainteresowanie dzieci przeszłością .Było to dla nas ciekawe doświadczenie .Nie tylko  dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy dotyczących dawnej Warszawy, ale również wspaniale się bawiliśmy- i to nie tylko dzieci, ale również i my nauczyciele. Gratulujemy pomysłu  i życzymy wiele innych twórczych projektów.

 

                                                                                                  Koordynator szkolnego projektu

                                                                                                          Bożena Michalak

 

 

:

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}