W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

XXI Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawkach

Za nami XXI Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawkach, sokołowskie granie odbyło się 18 grudnia 2022 roku. Sokołowski Ośrodek Kultury już od 21 lat organizuje w okresie adwentu Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawie. Głównym celem Prezentacji jest uratowanie od zapomnienia tradycji gry na ligawkach podlaskich - długich drewnianych trąbach, w innych regionach Polski zwanych też trombitami czy bazunami.

Zdjęcie grupowe. Na tle gmachu Sokołowskiego Ośrodka Kultury i stojącej przed nim szopki bożonarodzeniowej uczestnicy prezentacji gry na ligawkach. Dmuchają w skierowane ku górze długie zagięte drewniane trąby (ligawki).

W ostatnich latach  ponad 30 muzyków ludowych z powiatu sokołowskiego prezentuje swój kunszt gry na ligawce, bardzo często jest to rodzinne granie,  umiejętności młodym chłopcom i dziewczętom przekazują pradziadkowie, dziadkowie czy ojcowie. To rodzinne granie na naszym terenie popularyzują m.in. rody Państwa: Maliszewskich, Gałaguzów, Przewoźników, Bondarczuków. Mistrzem z ogromną wiedzą o tym instrumencie, który sam wykonał wiele ligawek, jest Pan Edward Szymaniak.

Jak opowiadają muzycy, głos ligawek rozbrzmiewa najlepiej przy mrozie o wschodzie lub o zachodzie słońca, kiedy grają przy studniach lub nad rzeką by echo dobrze niosło głos ligawy po okolicy. Pogoda w tym roku była wyśmienita, siarczysty mróz był sprzymierzeńcem gry na ligawach. 

W tegorocznym Przeglądzie udział wzięło 35 muzyków, a przesłuchania odbywały się w dwóch kategoriach: dziecięcej i młodzieżowej w wieku od 4 do 14 lat, wystąpiło 14 uczestników i dorosłych 21 uczestników. Cieszy fakt, ze z roku na rok wzrasta liczba dzieci i młodzieży grających na tym pięknym ludowym instrumencie, będzie komu kontynuować tę tradycję na ziemi sokołowskiej.                   

XXI Przesłuchania oceniała komisja artystyczna w składzie:
 1.  Grzegorz Niewińsk, 
 2.  Piotr Marciniak, 
 3.  Magdalena Chomać,

która po przesłuchaniu wszystkich wykonawców dokonała następującego podziału miejsc i nagród:

Kategoria dorośli:

I miejsce Mariuszowi Gałaguz 
II miejsce Mateuszowi 
III miejsce Mateuszowi Zalewskiemu 

Laureaci powyższej kategorii otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Sokołowski Ośrodek Kultury.

Kategoria dzieci i młodzieży:

Komisja po przesłuchaniu 14 wykonawców przyznała wszystkim uczestnikom nagrody w postaci upominków świątecznych. Nagrody otrzymali: Olga Maliszewski, Maja Gałaguz, Anna Maliszewska, Marcin Maliszewski, Michał Maliszewski, Wiktoria Falba, Jakub Pałka, Adrian Bartosiak, Bartosz Tartaczuk, Karol Milik, Cezary Niedziółka, Kacper Zalewski, Mikołaj Maliszewski i Lena Stankiewicz. 

Nagrody rzeczowe w postaci upominków świątecznych, które zostały ufundowane przez Powiat Sokołowski wręczył młodym adeptom sztuki gry na ligawie wicestarosta Ryszard Domański.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe podziękowania i dyplomy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}