W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczystości ku czci Feliksa Bartczuka ostatniego weterana powstania styczniowego w całej Polsce

Na zdjęciu ksiądz, który poświęca nowy pomnik na cmentarzu w Kosowie Lackim weterana Feliksa Bartczuka, w towarzystwie delegacji samorządowych.

22 września w Kosowie Lackim odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem weterana powstania styczniowego Feliksa Bartczuka zorganizowane przez IPN oraz władze miasta i gminy Kosów Lacki. Uczestnicy wydarzenia zebrali się na nabożeństwie w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim, gdzie prelekcję o wydarzeniach styczniowych wygłosił pracownik w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim Artur Ziontek. Mszę Świętą w intencji Feliksa Bartczuka oraz innych powstańców poległych w powstaniu styczniowym celebrował ks. kan. Paweł Anusiewicz. W uroczystości uczestniczyła młodzież z pocztami sztandarowymi ze szkół w Ceranowie i Kosowie Lackim.

Następnie zebrani udali się na pobliski cmentarz, gdzie poświęcono nowy nagrobek F. Bartczuka, ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz na miejsce spoczynku kolejnego weterana, pochowanego także na kosowskim cmentarzu Antoniego Waszczuka. Kwiaty i wieńce w obu Miejscach Pamięci Narodowej złożyli m. in.: parlamentarzyści – senator RP Waldemar Kraska i poseł na Sejm RP Marek Sawicki, burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki wraz z radnymi oraz reprezentująca Instytut Pamięci Narodowej Sylwia Kostyra. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Sokołowskiego kwiaty złożyli starosta Elżbieta Sadowska, przewodniczący Jacek Odziemczyk, radni - Longina Oleszczuk, Andrzej Kietliński i Urszula Krzymowska.

Dalsza część uroczystości odbyła się w MGOK w Kosowie Lackim. Wydarzenie patronatem honorowym objęli senator RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

Feliks Bartczuk ps. Piast urodził się 22 września 1846 roku w Zawadach k. Kosowa Lackiego. Został odznaczony Krzyżem Niepodległości z mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, Krzyżem Armii Krajowej. W powstaniu styczniowym przyłączył się do oddziału mjr. Ludwika Lutyńskiego, który brał udział
w licznych bitwach i potyczkach. W czasie II wojny światowej był żołnierzem AK ps. Piast. Tak jak wszyscy weterani styczniowego zrywu dostał od władz II RP stopień podporucznika Wojska Polskiego. Zmarł 9 marca 1946 roku w Kosowie Lackim. Feliks Bartczuk ­­był tuż przed śmiercią ostatnim żyjącym weteranem Powstania Styczniowego w całej Polsce.

19 stycznia 1864 roku w Kosowie Lackim został aresztowany i osadzony w siedleckim więzieniu, gdzie przebywał do 18 września 1864 roku. W 1865 roku był świadkiem egzekucji ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim. Po odzyskaniu niepodległości, w czym ze względu na podeszły wiek nie mógł uczestniczyć, został honorowym oficerem 22. Pułku Piechoty w Siedlcach. Podczas II wojny światowej został honorowym oficerem AK ps. Piast.  gdzie został pochowany na cmentarzu parafialnym.

 

fot. Życie Sokołowa

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}