W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat uczcił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2023

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętowany jest w Polsce corocznie w dniu 1 marca. Został uchwalony przez sejm w dniu 3 lutego 2011 r., a inicjatywę w tej sprawie rok wcześniej, korzystając z konstytucyjnego prawa podjął śp. prezydent prof. Lech Kaczyński, przekazując na ręce marszałka sejmu projekt stosownej ustawy. Uzasadnienie do projektu wskazywało, że ustanowienie powyższego święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”. Dziś wspomniane święto na stałe wpisało się w „patriotyczny kalendarz” Polaków, a pamięć o Żołnierzach Niezłomnych trwa i jest należycie czczona oraz pielęgnowana.

Na zdjęciu uczniowie klas mundurowych ZS nr 1 w Sokołowie Podlaskim prezentujący w kierunku ołtarza sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koła w Sokołowie Podlaskim. W tle nawa boczna oraz stojący w mundurach uczniowie.

W dniu 1 marca w sokołowskiej Konkatedrze pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z inicjatywy senatora RP Waldemara Kraski, władz Powiatu Sokołowskiego oraz Miasta Sokołów Podlaski odprawiona została Msza Święta sprawowana w intencji  „Żołnierzy Wyklętych” z udziałem przedstawicieli władz, instytucji, mieszkańców miasta i powiatu. Uczestniczyli w niej również uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim wraz ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koła w Sokołowie Podlaskim, który znajduje się pod opieką społeczności szkolnej. Po Eucharystii zgromadzeni udali się pod pomnik Żołnierzy AK i struktur poakowskich obwodu ,,Jezioro’’ oraz mieszkańców powiatu sokołowskiego poległych i pomordowanych w latach 1944 – 1953, gdzie wspólnie odśpiewali hymn narodowy oraz złożyli kwiaty i znicze.

W imieniu wiceministra zdrowia, senatora RP Waldemara Kraski hołd poległym oddała delegacja powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości z dyrektor biura senatora Joanną Malinowską na czele. W imieniu starosty Elżbiety Sadowskiej, Zarządu i Rady Powiatu Sokołowskiego wiązankę złożyli przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk oraz wicestarosta Ryszard Domański. Podczas uroczystości kwiaty składały także: delegacja samorządu miasta Sokołów Podlaski z zastępcą burmistrza Krzysztofem Dąbrowskim na czele, wójt gminy Repki Apolonia Stasiuk wraz z reprezentacją gminy, w tym z członkiem Zarządu Powiatu Sokołowskiego Bogdanem Czarnockim, delegacje Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno - Komunalnych, Solidarności Rolników Indywidualnych, Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego oraz sokołowskiego Hufca ZHP im. Janusza Korczaka. 

Zgromadzonym pod pomnikiem uczestnikom obchodów fakty dotyczące Żołnierzy Niezłomnych przedstawił przewodniczący Jacek Odziemczyk. Przybliżył postacie najważniejszych Żołnierzy Wyklętych związanych z Ziemią Sokołowską. Wspomniał o bitwach, które toczyli w imię wolności, przypomniał o obozie przesyłowym NKWD nr 173, z którego wywieziono w głąb Związku Sowieckiego ok. 3000 ludzi z Podlasia i Lubelszczyzny. Przypomniał również o Sybirakach zesłanych na Ural z obozu w Rembertowie. Podsumowując stwierdził: „To wszystko to nasza historia. To oni wszyscy w trudnych chwilach, w chwilach beznadziei świadczyli, że „jeszcze Polska nie zginęła”, że naród nadal będzie walczył o swoją niepodległość. Przegrali, bo przegrać musieli, ale zdobyli rzecz najcenniejszą – taką, której nikt nigdy ludziom nie odbierze. To pamięć o wolnej Polsce, przekazywana jak sztafeta pokoleń. Potem były wydarzenia z lat 1956, 1968, 1970, 1976, 1980, 1981 i wybuch Solidarności. Aż na końcu przyszła wolna Polska, która oddaje Żołnierzom Niezłomnym pamięć”.

Głos zabrał również wicestarosta Ryszard Domański, który w imieniu starosty Elżbiety Sadowskiej podziękował wszystkim za obecność na uroczystości, a szczególnie licznie zgromadzonej młodzieży. Podziękowania złożył także zastępca burmistrza Krzysztof Dąbrowski. Wartę honorową podczas Mszy Świętej i pod pomnikiem pełnili uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego oraz sokołowscy harcerze.

W imieniu Powiatu Sokołowskiego pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się i uczestniczyli w tegorocznych obchodach. Oddajemy Cześć i Chwałę Bohaterom naszej Ojczyzny.
 

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}