W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, które było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Zaangażowały się w nie wszystkie warstwy społeczeństwa i miało ono charakter wojny partyzanckiej. Szacuje się, że poprzez oddziały powstańcze przewinęło się blisko 200 tysięcy osób, 10 – 20 tysięcy poległo, jeden tysiąc stracono, 38 tysięcy skazano na katorgę lub zesłanie syberyjskie, 10 tysięcy wyemigrowało. W roku bieżącym obchodzimy 161. rocznicę tego wydarzenia.

.

Z tej okazji w dniu 22 stycznia pod pomnikiem ks. Brzóski w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość upamiętnienia Bohaterów powstania, którzy z wielką determinacją dążyli do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce. Poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem hołd Powstańcom złożyli: Poseł na sejm Maria Koc, senator RP Waldemar Kraska oraz dyrektor Biura Senatora RP Joanna Malinowska, starosta Elżbieta Sadowska wraz z wicestarostą Ryszardem Domańskim oraz przewodniczącym Rady Powiatu Sokołowskiego Jackiem Odziemczykiem, delegacja Miasta Sokołów Podlaski oraz Cechu Rzemiosł Różnych z burmistrzem Bogusławem Karakulą na czele, delegacja Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej, nauczyciele i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Stanisława Brzóski, która przygotowała i zaprezentowała krótki program artystyczny poświęcony Patronowi i Powstańcom.

Mówiąc o wybuchu, przebiegu, a także pamiętając o Bohaterach Powstania Styczniowego związanych z Ziemią Sokołowską, między innymi o ks. Stanisławie Brzósce oraz jego adiutancie Franciszku Wilczyńskim, straconymi w Sokołowie Podlaskim w dniu  23 maja 1865 r., musimy pamiętać również o Ksawerym Bielińskim – sołtysie wsi Krasnodęby – Sypytki.  To on ukrywał księdza oraz jego adiutanta, za co został wywieziony na Sybir, z którego nigdy nie powrócił do Ojczyzny. Warto wspomnieć również o wikariuszu parafii Skrzeszew ks. Felicjanie Augustowiczu wspierającym ks. Stanisława Brzóskę, także wywiezionym w głąb Rosji, z której nie powrócił już do Polski. Należy  wiedzieć, iż ostatnim żyjącym weteranem powstania styczniowego był Feliks Bartczuk – Syn Ziemi Sokołowskiej, ur. 24 września 1846 roku w miejscowości Zawady w powiecie sokołowskim, który zmarł 9 marca 1946 r. w wieku blisko 100 lat w Kosowie Lackim. Tam został pochowany, o czym warto pamiętać odwiedzając kosowski cmentarz.
 

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}