W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

1 września - pamiętamy

1 września przypadła kolejna rocznica wybuchu najstraszliwszej z wojen przez historię zwaną II wojną światową. Zaczęła się ona atakiem Niemiec i Związku Sowieckiego (17 września) na Nasz Kraj. Polskę i wszystkie jej dzielnice na długich kilka lat dotknęła noc rzeczywistości wojennej i okupacyjnej.

Widok ogólny na eliptyczny głaz pęknięty poprzecznie na pół z napisem Bóg, Honor Ojczyzna stanowiący centralną część pomnika Czynu Niepodległości w Sokołowie Podlaskim. Po obu stronach głazu widoczne sztandary szkolne, a pod nim złożone kwiaty i zapalone znicze.

Pamiętając o tych wydarzeniach w piątek o godzinie 11:00 przed Pomnikiem Czynu Niepodległościowego w Sokołowie Podlaskim zebrali się przedstawiciele Rady i Zarządu Powiatu, pracownicy Starostwa Powiatowego, dyrektorzy szkół, (dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokołowski) wraz ze sztandarami szkół ( I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie; Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego; Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którym opiekuje się społeczność ZS nr 1)  i młodzieżą.

W imieniu senatora RP, sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski kwiaty złożyła dyrektor biura Joanna Malinowska i Mieczysław Łaba. Władze Powiatu reprezentowali starosta Elżbieta Sadowska, przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk oraz wicestarosta Ryszard Domański. Kwiaty złożyli równie dyrektorzy szkół.

Przed ceremonią złożenia kwiatów zgromadzeni odśpiewali wspólnie Hymn Narodowy.

Jacek Odziemczyk w swoim wystąpieniu przybliżył po krótce historię września 1939 r. w powiecie sokołowskim. Szczególny nacisk położył na to, że Ziemia Sokołowska była okupowana zarówno przez Niemców, jak i Sowietów oraz na fakt, że w pobliskim Ząbkowie funkcjonowało lotnisko polowe, z którego samoloty Brygady Bombowej starały się opóźniać ruch niemieckich zagonów pancernych.

Na zakończenie uroczystości starosta Elżbieta Sadowska podziękowała wszystkim zebranym za udział
w uroczystości. 
 

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}