W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Otwarcie strzelnicy wirtualnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku

15.01.2024

Wszyscy uczestnicy wydarzenia stoją przy tablicy upamiętniającej patrona strzelnicy - Tadeusza Pękałę.

Oficjalne otwarcie strzelnicy odbyło się w piątek, 12 stycznia 2024 r. Wydarzenie miało uroczysty charakter. Rozpoczęło się symbolicznym przecięciem wstęgi, po czym nastąpiła prezentacja strzelnicy.

Strzelnica otrzymała imię Tadeusza Pękały – wieloletniego nauczyciela w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku, Dowódcy Jednostki Strzeleckiej nr 1005 im. Dionizego Czachowskiego. Tadeusz Pękała był porucznikiem rezerwy Wojska Polskiego, instruktorem strzelectwa i sędzią zawodów strzeleckich. Pełnił funkcję Radnego Rady Powiatu Lipskiego IV i V kadencji w latach 2010 – 2018. Odznaczony wieloma medalami m.in.: „Za zasługi dla Obronności Kraju”, „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, "Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości" oraz "Medalem Pro Memoria". Człowiek wielkiej aktywności, pasji i szlachetności, kochający poezję i teatr. Pełen humoru wychowawca i ulubiony nauczyciel setek uczniów.

Strzelnicę poświęcił ks. Dominik Frączek.

Strzelnica wirtualna to nowoczesne rozwiązanie, które nie tylko rozwija umiejętności strzeleckie, ale również wpływa na zdolność koncentracji i refleksu. Jej utworzenie było możliwe dzięki pozyskaniu środków, o które szkoła ubiegała się wraz z Powiatem Lipskim w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod hasłem „Strzelnica w powiecie”.

- Całkowita wartość: 206 699,77 zł

- Dofinansowanie z MON: 163 292, 82 zł

- Środki własne Powiatu: 43 406,95 zł

Podczas treningów w strzelnicy wirtualnej używa się broni z czujnikami elektronicznymi bądź laserowymi. Tarcze, do których celują ćwiczący to ekrany, na których rzutnik wyświetlana obraz. Trafienie w cel zaliczane jest przez komputer, który sprawdza, czy w chwili oddania strzału celownik był wymierzony precyzyjnie.

Interaktywna formuła zestawu uzupełniona w realistyczne repliki broni umożliwia na szybkie i precyzyjne oddawanie strzałów i ich bieżące korygowanie. Za pomocą programu prezentowane są wyniki ćwiczeń strzeleckich m.in. skupienie czy rozrzut, które obserwowane są jako wirtualne przestrzeliny. Wykorzystywana broń ma taką samą wagę i kształt jak prawdziwa.

Zaletą takiej strzelnicy jest szeroki zakres treningu, który umożliwia strzelanie taktyczne w ramach złożonych scenariuszy. Strzelnica jest w pełni bezpieczna.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Sławomir Śmieciuch – Starosta Lipski, Maria Węgrzecka – Wicestarosta Lipski, Józef Sosnowski – Przewodniczący Rady Powiatu Lipskiego, Radosław Drąg – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Artur Dygas – Członek Zarządu Powiatu Lipskiego, Radni Powiatowi – Jerzy Pasek, Jan Cyran, Aneta Zające, Dyrektor ZSOiT w Lipsku – Mieczysław Mejzner wraz z nauczycielami, pracownikami i uczniami szkoły, Marcin Węgłowski – Dyrektor ZS w Solcu nad Wisłą, st. bryg. Łukasz Maciejewski – Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, nadkom. Konrad Rusin – Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Lipsku, Tomasz Krzyczkowski – Przewodniczący Wojewódzkiego Sądu Honorowego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie i jednocześnie insp. Związku Strzelecekiego wraz z delegacją strzelców JS nr 1005 ZS "Strzelec" OSW im.plk. Dionizego Czachowskiego w Lipsku.

Materiały

Fotorelacja z wydarzenia

Wideo

{"register":{"columns":[]}}