W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynki Województwa Mazowieckiego w Bieżuniu 2023 – Powiat Lipski został wyróżniony – relacja

29.08.2023

Delegacja Powiatu Lipskiego prezentuje symboliczny czek z kwotą nagrody za zdobycie wyróżnienia.

Tegorocznym gospodarzem Dożynek Województwa Mazowieckiego, które odbyły się 27 sierpnia, było Miasto i Gmina Bieżuń, powiat żuromiński. Na święto plonów, które było również wydarzeniem Diecezji Płockiej przybyły delegacje z wieńcami dożynkowymi z całego Mazowsza.

Formowanie korowodu dożynkowego odbyło się na placu wokół kościoła pw. Świętej Trójcy w Bieżuniu, gdzie oceniono wieńce w Mazowieckim Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Następnie odbył się przemarsz korowodu dożynkowego na boisko szkolne przy Zespole Placówek Oświatowych w Bieżuniu. Pod przewodnictwem JE ks. Ppa Szymona Stułkowskiego – Biskupa Diecezji Płockiej odprawiono uroczystą mszę świętą. Uczestniczyły w niej władze samorządu Mazowsza, Marszałek – Adam Struzik oraz Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Na scenie prezentowały się zespoły regionalne i znane w całej Polsce grupy muzyczne: „Milano”, „Trubadurzy” i „Blue Cafe”.

Wyróżnienie

Podczas święta plonów podsumowano konkurs na najładniejszy wieniec. Powiat Lipski został w tej kategorii wyróżniony.

Nasz powiat tworzyła wspaniała reprezentacja na czele z przewodniczącymi delegacji dożynkowej: Marią Węgrzecką – Wicestarosta Powiatu i Anetą Zając – Radną Powiatu.

Przedstawicielki Stowarzyszenia „Kobiety razem w Pawlicze” przygotowały piękny wieniec. Delegację uzupełniały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszystkie grupy reprezentowały jedną wieś – Pawliczkę z terenu gminy Rzeczniów.

  • Stowarzyszenie „Kobiety Razem w Pawlicze” powstało w 2011 roku i zajmuje się wieloma sprawami dotyczącymi kobiet i ich rodzin, dba o pielęgnowanie tradycji regionalnych, działając na rzecz ogółu społeczności i czynnie uczestnicząc w wydarzeniach lokalnych.
  • KGW w Pawliczce swoją działalność rozpoczęło 8 marca 2023. Liczy 55 członków, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Głównym celem Koła jest działanie na rzecz społeczności lokalnej, podtrzymywanie tradycji kulinarnej i folkloru wiejskiego.
  • Jednostka OSP w Pawliczce powstała w 1960 roku. Po roku 2001 włączono ją do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W dniu dzisiejszym Jednostka liczy 70 członków, w tym wielu funkcjonariuszy PSP, żołnierzy, policjantów oraz ratowników medycznych.

 

Delegację tworzyli również starości dożynek Wojewódzkich z terenu powiatu lipskiego. Oboje pochodzą z gminy Ciepielów.

  • Starościna – Joanna Zielińska-Stępień jest właścicielką „Stajni Wiosenny Wiatr” w Wielgiem, liczącej 10 koni. Razem z mężem prowadzi 40 hektarowe gospodarstwo rolne.
  • Starosta – Michał Miller to właściciel gospodarstwa w Gardzienicach Kolonia o powierzchni 50 ha na własność (ponadto 50 ha w dzierżawie), na którym przeważają uprawy zbóż tj.: pszenica, rzepak, jęczmień, pszenżyto i kukurydza. Gospodarstwo jest pokoleniowe.

Chleb Dożynkowy przygotowała "Piekarnia" Marek Studniarz z Lipska, która rokrocznie wspiera delegację na dożynkach wojewódzkich.

Za pomoc w organizacji grupy dożynkowej dziękujemy Beacie Pietruszce, a Joannie Bojara za piękną oprawę muzyczną.

Charakterystyka wieńca

Wieniec dożynkowy wykonany został z tegorocznych zbóż i kwiatów jako dziękczynienie Panu Bogu przez Stowarzyszenie Kobiety Razem w Pawliczce i KGW w Pawliczce, w kształcie kosza symbolizującego obfitość tegorocznych plonów. Kosz został opleciony kłosami zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia, prosa i owsa. Do dekoracji użyto lnianych kwiatów, bukszpanu, kaliny, zatrwianu i mahoni pospolitej. W centralnym miejscu wieńca znajdował się drewniany krzyż symbolizujący wiarę, obejmujący swoim błogosławieństwem pracujących na roli, wyklejony siemieniem lnianym, opleciony różańcem wykonanym z owocu dzikiej róży. Pod krzyżem mieścił się wiklinowy koszyczek z owocami winogron, jabłek, gruszek i śliwek. Podstawa wyklejona ziarnami gryki, ozdobiona kłosami  pszenicy i owsa, a na podstawie lniane woreczki wypełnione ziarnami kukurydzy, fasoli i pszenżyta oraz towarzyszące im symboliczne snopki zbóż. Całość dopełniały wstążki łączące w sobie symbole chrześcijańskie i państwowe.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy delegacji Powiatu Lipskiego za wspaniałą reprezentację.

Materiały

Dyplom dla wyróżnionej delegacji
dyplom​_-​_dożynki​_wojewódzkie.jpg 0.09MB
Fotorelacja z wydarzenia
{"register":{"columns":[]}}