Środowiskowy Dom Samopomocy
Gmina Miejska Rumia w ramach zadania związanego z rozwojem sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi otrzymała dotację celową na utworzenie nowego środowiskowego Domu Samopomocy. ŚDS mieści się w Rumi, w Centrum Pomocowym im. Św. Siostry Faustyny i jest przeznaczony dla 20 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, znacznym, umiarkowanym i lekkim, gdy jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne oraz z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi zamieszkałych na terenie gminy Miasta Rumia.
Celem ŚDS jest stworzenie osobom zakwalifikowanym do korzystania z systemu oparcia społecznego poprzez zaspokajanie ich potrzeb bytowych, edukacyjnych. społecznych, które ukierunkowane są na podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Zakres i poziom świadczonych usług jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników.
Informacje nt. powyższej formy wsparcia można uzyskać pod numerem telefonu 58 671 05 56 w 816
SKIEROWANIE DO ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY
ZŁÓŻ WNIOSEK O SKIEROWANIE DO MIEJSKIEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W RUMI UL. SOBIESKIEGO 42 WRAZ Z DOKUMENTACJĄ:
- zaświadczenie od lekarza specjalisty (psychiatry, neurologa)
- zaświadczenie od lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie
- aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
PRACOWNIK SOCJALNY W TERMINIE 14 DNI ROBOCZYCH PRZEPROWADZI W MIEJSCU ZAMIESZKANIA RODZINNY WYWIAD ŚRODOWISKOWY
PRZYGOTUJ DOKUMENTACJĘ:
- dowód osobisty do wglądu
- decyzję ZUS o przyznaniu renty/emerytury
- zaświadczenia z pracy w kwocie netto
- inne dokumenty potwierdzające dochód rodziny np. decyzję o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego
W TERMINIE 30 DNI OD ZŁOŻENIA WNIOSKU WYDANA ZOSTANIE DECYZJA ADMINISTRACYJNA O SKIEROWANIU UCZESTNIKA DO ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY NA 3 MIESIĄCE.
W przypadku osób, które po raz pierwszy wystąpiły o skierowanie do domu, decyzję wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 3 miesiące, konieczny do dokonania przez zespół wspierająco-aktywizujący oceny możliwości zaproponowania osobie indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego oraz okresu, jaki będzie niezbędny do jego realizacji. Po dokonaniu oceny, oraz przygotowaniu indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego osobę kieruje się do domu na czas określony.