W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Podsumowanie Roku

p4

Przyjeło się, że koniec starego i początek nowego roku jest czasem podsumowań.. to i my przygotowalismy specjalnie  dla Was krótkie podsumowanie. U nas dużo sie dzieje!  Oto niektóre tylko przykłady naszych wspaniałych temetycznych warsztatów:

LIPIEC- Przez ponad miesiąc czas upłynął nam bardzo radośnie i kreatywnie. Dzieciaki stworzyły mnóstwo ciekawych pracy plastycznych i projektów. Były łapacze słońca i wiatru, torby plażowe, letnie wydzieranki, tworzyliśmy wioskę Smerfów, letnie amulety, lampiony na sierpniowe wieczory z papierowej wikliny, przygotowaliśmy pamiątkowe ramki na zdjęcia oraz powitalny szyld Świetlicy. Mieliśmy nawet kino letnie z wakacyjnym seansem i popcornem. Dzieciaki uczestniczyły również w warsztatach kulinarnych, przygotowały między innymi słodkie gofry, kolorowe tortille i smakowite tosty oraz różnobarwne galaretki.
Udało nam się uczestniczyć w warsztatach bibliotecznych przygotowanych przez Stację Kultura w Rumi. Fantastycznym pomysłem okazał się Pokaz Robotyki, na którym Dzieciaki miały okazję porozmawiać i pobawić się z robotami.
Największym osiągnięciem była wizyta Ratownika Medycznego - Pan Łukasz Omernik z TotalMedica  poprowadził prelekcję z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Było duuuużo wiedzy!Nasi Wychowankowie bardzo chętnie uczestniczyli w letnim programie przygotowanym przez miasto Rumia. Najciekawszą atrakcją okazało się „Lato z Bibliotekaą” w Parku przy ul. Filtrowej oraz „Piłkarskie Piątki” na boisku Orlik przy ul. Bukowej.
Oczywiście nasi Wychowankowie spędzali dużo czasu na dworzu. Mieliśmy dużo wycieczek pieszych. Odwiedziliśmy kilkukrotnie Górę Markowca, korzystając z wszystkich jej atrakcji. Odpoczywaliśmy w Chillgarden w rumskim parku oraz odwiedziliśmy Kaktusiarnię.  Integrowaliśmy się z mieszkańcami na boisku Orlik, prowadząc dla wszystkich plenerowe gry, zabawy i konkurencje dla najmłodszych Dzieci.
Przeszliśmy wszystkie szlaki w Ogrodzie Botanicznym w Marszewie oraz zapoznaliśmy się z trójmiejską florą i fauna dzięki uprzejmości marszewskich Wolontariuszy, którzy specjalnie dla nas przygotowali fascynującą grę terenową.
Na sam koniec Dzieciaki same wybrały dodatkową atrakcję - kręgle, był wspólnie celebrować udane półkolonie. Śmiechu i radości było co nie miara!
Finalnie uwieńczeniem wakacji był urodzinowy tort dla wszystkich Dzieci.

WRZESIEŃ - Wraz z nowym rokiem szkolnym 2024 / 2025 w nasze Świetlicy Zagórzanka, rozpoczął się nowy świetlicowy rok szkolny. Głównym założeniem na ten miesiąc było zorganizowanie i dopięcie na 100% wszystkich warsztatów (manualnych, kreatywnych, rozwijających zainteresowania np. śpiew, muzyka, sport, majsterkowanie, kulinarne) zajęć profilaktycznych, ciekawych form spędzania czasu wolnego przeplatanego z wiedzą. Tak by przez zabawę Dzieci mogły wyciągnąć z tego jak najwięcej  korzyści edukacyjnych a nie czuły się jak „w szkole”.Ustalony zostały harmonogram pracy Wychowawców, Opiekunów oraz Wolontariuszy tak by jak najwięcej skorzystały z ich kompetencji Dzieciaki. Wrześniowa świetlica rozpoczęła się od - Powitalnego Kręgu – podczas którego Dzieciaki opowiadały o swoich wakacjach i o powrocie do szkoły. Wymieniały się wspomnieniami i doświadczeniami. Dawały sobie wzajemnie „dobre rady” by móc przetrwać następny rok szkolny. Ważnym zagadnieniem na ten miesiąc było również przypomnienie dla obecnych Dzieci  oraz zapoznanie się nowych Wychowanków z - Zasadami Świetlicy -. Odbyło się wspólne odczytanie regulaminu gdzie Starsi przekazywali informacje dla Młodszych. Pięknie odnaleźli się w tej roli:)

PAŹIERNIK - Nasza Wolontariuszka Pani Patrycja, poprowadziła dla naszych Wychowanków wspaniałe warsztaty z senoplastyki. Dzieciaki same mogły zdecydować co kiedy i w jakich proporcjach dodać. Miały niebywałą okazję poznać różne konsystencje, które same komponowały. A zadaniem wychowawców było – „nie odzywanie się, nie sugerowanie”, w tych dniach to Dzieciaki same decydowały, a z decyzyjnością u niektórych było ciężko.  Sensoryczna zabawa okazała się bardzo wciągającccca, na pewno będą powtórki :)

Ostatni tydzień października minął nam na intensywnych przygotowaniach  do święta Halloween. Dzieciaki bardzo skrupulatnie wykonywały wszystkie ozdoby. Prace manualne skrzętnie przeplatane były z odrobiną wiedzy o historii Halloween oraz naszego polskiego święta Wszystkich Świętych. Wychowankowie stworzyli istne stado nietoperzy – ponad 200 sztuk! Nie obyło się bez zabawnych czarownic i wampirów. Finałem przygotowań był Strasznyyyy Bal z tematycznymi przekąskami, zrobionymi przez Dzieciaki. Zdecydowanie furorę zrobiły „robaczywe galaretki” na lewitującym stole. Było strrrrasznie fajnie!

LISTOPAD - Nasz wspaniała wolontariuszka Pani Michalina podzieliła się z naszymi Dzieciakami swoja wiedzą muzyczną. Wprowadziła nas w niezwykły świat nut, smyczków oraz akordów. Dowiedzieliśmy się, że w skrzypcach ukryte są elfy, ślimaki, guziki i mostek. Oczywiście nie obyło się bez przejmującego koncertu, po którym każdy z młodych słuchaczy miał jedyną w swoim rodzaju możliwość  spróbowania swoich sił w grze na skrzypcach. Okazało się, że mamy bardzo muzykalne Dzieci.

Obowiązkowo na Świetlicy zabraknąć nie mogło naszego polskiego  święta -wigilii dnia świętego Andrzeja Apostoła. Tego wieczoru Dzieciaki pochłonęły tajemnicze wróżby. Spośród wielu andrzejkowych zabaw, dzieciaki wybrały kilka dla nich najciekawszych czyli: wyścig butów, literka ze skórki jabłka, wróżbowe koło fortuny, kalambury- kim będę w przyszłości. Jednak największym i najdłuższym  zainteresowaniem cieszyło się niepodważalnie lanie wosku. Cienie przybierały przeróżne fantastyczne i niespodziewane kształty- wyobraźnia pracowała…

GRUDZIEŃ - Nasze świetlicowe Mikołajki, podczas których Dzieciaki przekazywały sobie drobne upominki, swoją obecnością urozmaiciła Pani Beata z Ogrodu Kreatywności Studio B z Rumi. Podczas warsztatów Dzieciaki przeobraziły się w zręcznych krawców. A materiał skrojony według wzoru, szybko przekształcał się w śliczne maskotki. Największą frajdę dla Dzieciaków sprawił „śnieg”, którym wypychali stworzone przez siebie stworki oraz cała wielka sterta guzików,  które posłużyły jak oczy. Był to istnie kreatywny i przytulaśny dzień:)

Hoo.. Hooo.. Hoooo… czy są tu grzeczne Dzieci? Takimi słowami przywitał nas Mikołaj podczas wycieczki autokarowej do jego wioski. Podczas magicznej wyprawy mieliśmy niebywała okazje przenieść się do różnych zakątków Laponii i nie tylko. W programie wycieczki było między innymi: ruchome i mówiące ludzkim głosem Magiczne Drzewo, wystawa ruchomej szopki LEGO z ponad 100 tysięcy klocków, żywa szopka, spotkanie z alpakami, wizyta w Wiosce Lapońskiej, warsztaty z tworzenia świec i bombek, kino Mikołaja oraz spotkanie z samym Mikołajem i pyszny obiadek. Fantastyczne magiczne miejsce, zdecydowanie do powtórki.

W połowie grudnia nasza świetlica wypełniła się zapachem pierniczków, lukru i posypek. Mieliśmy wielką przyjemność gościć Rodziców naszych Wychowanków podczas Warsztatów Zdobienia Pierników.  Piernikowa atmosfera przeplatała się czasem nawet i ze wspólnym kolędowaniem. Miło było widzieć nasze Dzieciaki wraz z Rodzicami i z uśmiechem na twarzy.

Bliżej końca miesiąca odbyło się spotkanie wigilijne. Przy pięknie przystrojonym stole w akcenty bożonarodzeniowe, z tradycyjnymi potrawami i przy dźwiękach kolend, nasi Wychowankowie wraz z Opiekunami spędzili miłe chwile wyczekując Mikołaja.

 

 

 

Zdjęcia (27)

{"register":{"columns":[]}}