W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody 233 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja w Lipsku

03.05.2024

W dniu 3 maja 2024 roku przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta wzięli udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja.

Plakat w biało czerwonych barwach przedstawia szczegółowy program obchodów uroczystości w dniu 3 maja 2024 r.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy Pomniku Batalionów Chłopskich „Ośki”, na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, przy Krzyżu Katyńskim oraz przy Kamieniu Pamięci Powstańców Listopadowych i odśpiewania hymnu. Następnie, w uroczystym przemarszu, poczty sztandarowe, delegacje instytucji, organizacji społecznych, szkół oraz wszyscy zebrani udali się do kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy na mszę świętą w intencji Ojczyzny.
Uroczystościom 3 Maja towarzyszyła podniosła atmosfera patriotyzmu i dumy narodowej. Wszystkie wydarzenia miały na celu uczczenie pamięci tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski, a także przypomnienie wartości Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie ustawy zasadniczej, która wprowadziła podział władzy na trzy organy: ustawodawczy, wykonawczy i sądowniczy.
Dziękujemy Księdzu Proboszczowi i księżom za odprawienie Mszy Świętej w intencji naszej Ojczyzny. Uroczystość ta była dla wszystkich uczestników niezwykle ważnym wydarzeniem, które pozwoliło na wspólne wyrażenie patriotycznych uczuć i modlitwę w intencji Ojczyzny.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Ryszarda Wróblewskiego, tenora i solisty Teatru Wielkiego Opery Narodowej, za wzruszające wykonanie utworów muzycznych, które nadały Mszy Świętej wyjątkową atmosferę oraz Pani Karolinie Hordyjewicz za mistrzowską grę na organach i oprawę muzyczną całej uroczystości. Dzięki talentowi i zaangażowaniu obojga Państwa Msza Święta stała się prawdziwym świętem dla wszystkich zgromadzonych.
Dziękujemy przedstawicielom Komendy Powiatowej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, dzięki Państwa zaangażowaniu i dbałości o bezpieczeństwo, uroczystość przebiegła bez zakłóceń.
Dziękujemy pocztom sztandarowym pod dowództwem Jana Cyrana – Wasza obecność nadała wyjątkową oprawę piątkowemu wydarzeniu.
Dziękujemy przedstawicielom Jednostki Strzeleckiej 1005 im. Dionizego Czachowskiego w Lipsku za wartę honorową podczas uroczystości.
Dziękujemy Panu Władysławowi Bajkowskiemu za profesjonalne poprowadzenie  ceremonii składania wiązanek. Pana zaangażowanie, takt i dobra organizacja sprawiły, że to wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci. Szczególnie doceniamy Pańską umiejętność tworzenia atmosfery szacunku i zadumy, a także dbałość o każdy szczegół ceremonii.
Dziękujemy wszystkim Państwu za udział w uroczystościach. Państwa obecność była dla nas ogromną radością i dowodem na to, że pamięć o historii i wartościach patriotycznych jest żywa w sercach mieszkańców Miasta i Gminy Lipsko.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.

{"register":{"columns":[]}}