W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynki Powiatowe w Lipsku: Uroczyste Święto Plonów i Wyróżnienia dla Rolników z Gminy Lipsko

24.08.2025

W niedzielę 24 sierpnia 2025 roku, w Lipsku odbyły się Dożynki Powiatowe, będące symbolicznym podsumowaniem ciężkiej pracy rolników i wyrazem wdzięczności za zebrane plony. Uroczystość, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe, zgromadziła mieszkańców i delegacje z całego regionu.

Dożynki Powiatu Lipskiego 24 sierpnia 2025

Miasto i Gminę Lipsko reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Teraz My” z Maruszowa, które zaprezentowało misternie wykonany wieniec dożynkowy. Wieniec, będący dziełem Prezes KGW Pani Beaty Nowickiej oraz jej zastępczyni Pani Iwony Przepiórki symbolizował nie tylko obfitość zbiorów, lecz także ogromne zaangażowanie i kreatywność gospodyń.

Koło „Teraz My” to jedno z najstarszych Kół Gospodyń Wiejskich w regionie, z historią sięgającą lat 50. ubiegłego wieku. Dziś, licząca 21 osób grupa, z powodzeniem kontynuuje tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Aktywne w śpiewie, pieczeniu, szydełkowaniu i gotowaniu, członkinie KGW są wielokrotnie nagradzane za swoje kulinarne osiągnięcia. Od trzech lat z rzędu ich talenty są doceniane na Bitwie Regionów, gdzie regularnie stają na podium.

Panie z KGW „Teraz My” biorą również aktywny udział w życiu lokalnej społeczności, uczestnicząc w licznych imprezach oświatowych, kulturalnych, jarmarkach świątecznych i akcjach charytatywnych. Swoją pasją i zaangażowaniem promują bogactwo kultury ludowej, będąc jednocześnie aktywną i widoczną siłą w naszej gminie.

Wieniec dożynkowy wykonany przez KGW „Teraz My” to wspaniały dowód na to jak tradycja i nowoczesność mogą iść w parze, a ciężka praca i pasja prowadzą do pięknych rezultatów.

Odznaczeni rolnicy z Gminy Lipsko

Podczas dożynek uhonorowano rolników z terenu gminy Lipsko. Pan Arkadiusz Pałka i Pan Mariusz Pałka zostali odznaczeni odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaki nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył Szef Gabinetu Politycznego Ministra Pan Michał Zarzecki oraz Posłanka na Sejm RP Pani Anna Kwiecień, Poseł na Sejm RP Pan Zbigniew Kuźmiuk, Poseł  na Sejm RP Pan Radosław Fogiel, Starosta Lipski Pan Jakub Ochyński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko Pan Jacek Wielorański.

Bracia Arkadiusz i Mariusz Pałka, prowadzący nowoczesne gospodarstwa rolne zostali nagrodzeni za swój znaczący wkład w rozwój polskiego rolnictwa. Ich gospodarstwa, liczące łącznie 400 hektarów, specjalizują się w produkcji roślinnej. 

Obaj rolnicy konsekwentnie łączą tradycyjne metody uprawy z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, wykorzystując maszyny rolnicze najwyższej klasy oraz zaawansowane systemy cyfrowe wspierające rolnictwo precyzyjne. Dzięki temu osiągają nie tylko wysoką wydajność, ale także aktywnie dbają o środowisko naturalne, co jest dla nich priorytetem.

Pan Arkadiusz Pałka, który prowadzi gospodarstwo od 20 lat, korzystał z programów „Młody Rolnik”, „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” oraz „Rolnictwo 4.0”. W swoim gospodarstwie wykorzystuje zaawansowane technologie cyfrowe, w tym system operacyjnego wykorzystania danych satelitarnych, monitoringu upraw, mapowania produktywności i opłacalności oraz tworzenia planów nawożenia.

Pan Mariusz Pałka, z 16-letnim stażem pracy, również aktywnie wdraża najnowsze technologie, umiejscawiając swoje gospodarstwo w czołówce rolnictwa 4.0.  Skorzystał z programu „Młody Rolnik”,  „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”, a w bieżącym roku  uczestniczy w programie „Rolnictwo 4.0”

Wyróżnienie Panów jest dowodem na to, że ich wiedza, doświadczenie i ciągłe dążenie do rozwoju stanowią wzór dla nowoczesnych rolników, którzy łączą sukcesy produkcyjne z troską o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Ich praca ma znaczący wpływ na rozwój polskiego rolnictwa, promując innowacyjne i ekologiczne metody uprawy.

Gratulujemy rolnikom z innych gmin, którzy również zostali wyróżnieni tą prestiżową odznaką.

 Medale Pamiątkowe Pro Masovia dla zasłużonych

Medale Pamiątkowe Pro Masovia, przyznawane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi dla Mazowsza, trafiły do dwóch zasłużonych podmiotów z naszej gminy. Wręczenia wyróżnień dokonały Radne Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Panie: Magdalena Nowacka, Magdalena Murawska oraz Edyta Wietrak.

Pierwsze wyróżnienie otrzymało Gospodarstwo Pieczarkarskie Lidii i Aleksandra Morka z Kostusina. Państwo Morkowie, znani ze swojej ciężkiej pracy i innowacyjnego podejścia, od lat z sukcesami prowadzą swoje gospodarstwo, a ich działalność obejmuje również uprawę kwiatów ozdobnych, w której także osiągają bardzo dobre wyniki. To prestiżowe odznaczenie stanowi wyraz uznania dla ich wieloletniej pracy i wkładu w rozwój lokalnej gospodarki.

Drugi Medal Pamiątkowy Pro Masovia powędrował do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle”. Towarzystwo to aktywnie propaguje regionalną historię i kulturę, a od 2000 roku wydaje kwartalnik regionalny „Życie Powiśla”, prezentujący życie społeczno-kulturalne i dzieje regionu. Otrzymany medal to docenienie niestrudzonej pracy na rzecz promocji kultury, historii i dziedzictwa naszej ziemi. W imieniu Towarzystwa wyróżnienie odebrał Przewodniczący Pan Marek Łata.

Serdecznie gratulujemy rolnikom i wszystkim mieszkańcom, którzy z sercem włączają się w kultywowanie tradycji. Jesteście prawdziwymi gospodarzami tej ziemi!

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}