W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

17 maja 2024 Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego oraz Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

16.05.2024

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku, mające na celu zwrócenie uwagi na znaczenie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w rozwoju społeczeństw. 17 maja to również wyjątkowy dzień ze względu na obchodzony w tym terminie Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Zdjęcie przedstawia grafikę komputera przenośnego i telefonu komórkowego oraz napisy 17 maja 2024 Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego i Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

TIK odgrywają coraz ważniejszą rolę w naszym życiu, wpływając na sposób, w jaki komunikujemy się, pracujemy, uczymy się i bawimy.

Dostęp do TIK jest niezbędny do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie i korzystania z jego możliwości.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego to doskonała okazja do refleksji nad rolą technologii w naszym życiu i do zastanowienia się nad tym, jak możemy wykorzystać je do tworzenia lepszego świata.

Pamiętajmy jednak, że korzystanie z zasobów informacyjnych wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do odwiedzenia stron adresowanych do różnych grup użytkowników Internetu: 

Wiele artykułów, a także poradników na temat bezpieczeństwa online publikowanych jest w bazie wiedzy cyberbezpieczeństwa na portalu gov.pl - serdecznie zapraszamy do regularnego korzystania z tych zasobów!

17 maja to również  wyjątkowy dzień ze względu na  obchodzony w tym terminie Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. To idealna okazja, aby przypomnieć, że każdy młody człowiek w trudnej sytuacji może liczyć na pomoc, wsparcie, ale także uzyskanie konkretnej, rzetelnej, kompletnej, jednoznacznej, użytecznej i poufnej informacji.

Telefon zaufania to miejsce:

  • Bezpieczne i poufne: można anonimowo opowiedzieć o swoich problemach i emocjach.
  • Dostępne: dzwoniąc można porozmawiać z wykwalifikowanym konsultantem całodobowo i bezpłatnie.
  • Dla każdego:  pomoc oferowana jest dzieciom i młodzieży w każdym wieku, bez względu na płeć, religię, orientację seksualną czy pochodzenie.
  • Gdzie można skorzystać z:
  • rozmowy (można porozmawiać o wszystkim, co trapi: problemach w szkole, w domu, z rówieśnikami, przemocy, uzależnieniach, samotności, czy po prostu o swoich emocjach.
  • wsparcia (konsultanci pomogą nazwać problemy, zrozumieć emocje i znaleźć sposoby radzenia sobie z trudnościami)
  • informacji (przekazywane są rzetelne informacje o prawach, dostępnych formach pomocy i instytucjach, które niosą pomoc)

Więcej informacji na stronie Rzecznika Praw Dziecka. Polecamy

https://brpd.gov.pl/

Zdjęcie przedstawia grafikę komputera przenośnego i telefonu komórkowego oraz napisy 17 maja 2024 Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego i Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

 

{"register":{"columns":[]}}