Bezpieczne przeglądanie
Podstawowym narzędziem pracy i rozrywki w Internecie jest przeglądarka. Jednak podczas korzystania z zasobów sieci narażeni jesteśmy na naruszanie naszej prywatności i wykradanie danych. Można przeciwdziałać takim zagrożeniom odpowiednio konfigurując przeglądarkę, np. Mozilla Firefox, i przestrzegając kilku zasad.
Aktualizacja
- Większość przeglądarek aktualizuje się automatycznie.
- Aktualną wersję możesz sprawdzić: wybierz z menu "Pomoc/O programie Firefox".
Konfiguracja
- Zainstaluj dodatki blokujące reklamy oraz skrypty śledzące. W Firefoksie wybierz z menu pozycję "Dodatki i motywy" i wpisz nazwę dodatku, aby go wyszukać i zainstalować. Polecamy: ublock Origin i Privacy Badger.
- Z menu Mozilla Firefox wybierz "Ustawienia", a następnie "Prywatność i bezpieczeństwo".
- Zaznacz opcję "Ścisła" jako poziom ochrony przed śledzeniem.
- Na komputerze wykorzystywanym przez wiele osób, np. szkolnym, odznacz opcję "Pytanie o zachowywanie haseł".
- Dodatkowo zaznacz "Usuwanie ciasteczek i danych witryn podczas zamykania przeglądarki Firefox".
- W sekcji "Historia" wybierz opcję "Program Firefox: będzie używał ustawień użytkownika", a pod spodem zaznacz "Czyszczenie historii podczas zamykania przeglądarki Firefox". Kliknij "Ustawienia" i zaznacz tylko: "Ciasteczka i dane witryn" oraz "Ustawienia witryn".
Korzystanie
- Podczas przeglądania stron nie klikaj bezmyślnie w cokolwiek się da, nawet na stronach znanych i często odwiedzanych.
- Zanim klikniesz, postaraj się sprawdzić, gdzie kieruje Cię link. Najedź myszką na odnośnik i sprawdź adres wyświetlany w lewym dolnym rogu przeglądarki.
- Jeżeli adresu nie widać, można link kliknąć prawym klawiszem, skopiować adres odnośnika, wkleić i sprawdzić na pasku adresowym nowej karty.
- Uważaj co pobierasz i pobieraj tylkko niezbędne materiały.
- Pamiętaj, że złośliwe oprogramowanie może kryć się w zwykłych plikach, np.: archiwach (zip, rar, itp.), plikach graficznych i filmowych (!), plikach Worda, Excela i Power Pointa, wreszcie w popularnych plikach formatu pdf.
- Jeżeli odczytujesz maile za pomocą przeglądarki, obowiązują te same zasady jak powyżej.
- Nie otwieraj wiadomości od nieznanych nadawców, które w temacie obiecują nagrody, cudowne kuracje, wzywają do odebrania przesyłek lub straszą udostępnieniem twoich danych.
- Zawsze korzystaj z usług sieciowych za pomocą protokołu szyfrowanego, który rozpoznasz po zielonej ikonie kłódki i skrócie https:// poprzedzającym adres witryny.
- Pamiętaj o wylogowywaniu się z odwiedzanych serwisów.
- Nie korzystaj z newralgicznych serwisów, np. finansowych, w sieciach publicznych, np. darmowych sieciach WiFi.
- Pamiętaj, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności.