W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wyprawa po wiedzę

Uczniowie z I LO w Jaśle na zajęciach na Uniwersytecie Rzeszowskim

Wykład dla uczniów na UR

                Już tradycyjnie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego zorganizował w tym roku serię wykładów, warsztatów i dyskusji o różnorodnej tematyce, przeznaczonych dla młodzieży licealnej. Nie zabrakło tam również nas – uczniów z klas 1A, 1D, 1E, 3A oraz 3C z I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Ponad dziewięćdziesiąt osób, zachęconych przez nauczycieli, pojechało w dniach 22 maja i 5 czerwca do Rzeszowa, by poszerzać swoją wiedzę.

                Pierwszy wykład, zatytułowany „Zaplątani w medialne narracje. Dezinformacja, missinformacja i fake newsy” wygłosił dr Jarosław Kinal. Poruszył on temat roli mediów, szczególnie ważny dla naszego pokolenia. Krzykliwe nagłówki, półprawdy i fake newsy, tworzą sieć, w którą są wplątani młodzi ludzie, często uzależnieni od świata wirtualnego. Wykładowcę nagrodzono gromkimi brawami, a był to dopiero zachęcający początek.

                Po krótkiej przerwie rozpoczęła się dyskusja, poprowadzona przez dra hab. prof. UR Andrzeja Bonusiaka oraz dra hab. prof. UR Krzysztofa Mroczkowskiego, pod hasłem „Wszyscy jesteśmy historykami – mity i wyobrażenia o przeszłości”. Profesorowie, traktujący młodzież niczym równych sobie specjalistów, zdobyli naszą sympatię. Odsłonili przed słuchaczami wiele półprawd i przejaskrawień obecnych w polskich dziejach, począwszy od czasów Mieszka I, a skończywszy na współczesności. Jednocześnie uświadomili, że praca historyka stanowi niezwykle trudne zadanie, polegające na oddzielaniu faktów od subiektywnych opinii.  

                Po zakończeniu dyskusji spotkaliśmy się z drem Sylwestrem Łysiakiem na zajęciach z poprawnej dykcji, dzięki którym poznaliśmy ćwiczenia doskonalące wymowę. Na warsztatach nie zabrakło zabawnych momentów, kiedy usiłowaliśmy wymówić językowe łamańce. Jeszcze tylko kilka ćwiczeń oddechowych i, niestety, musieliśmy pożegnać mury uczelni.

                Spragnieni nowej wiedzy wróciliśmy na Uniwersytet Rzeszowski 5 czerwca, by wziąć udział w kolejnym cyklu wykładów. Prof. dr hab. Leszek Słupecki opowiedział słuchaczom o legendarnych wikingach, ich wierzeniach i historii. Dowiedzieliśmy się, jaką skarbnicą wiedzy są tzw. sagi, opisujące wyprawy tych wojowników na Grenlandię, do Bizancjum czy Italii. Usłyszeliśmy o krwawych ofiarach z bydła, koni, a nawet ludzi oraz o pozostałościach archeologicznych, które znajdują się również w Polsce.

                Kolejny wykład dotyczył potężnych Rzymian, a właściwie – ich posiłków. Wygłosił go dr hab. prof. UR Piotr Berdowski. Okazało się, że dawna kuchnia śródziemnomorska nie była tak zdrowa jak dzisiejsza. Wykładowca rozwiał wiele mitów, które narosły wokół tematu uczt w antycznym Rzymie. Wyjaśnił, jak trudne było wyżywienie starożytnej stolicy.

                Ostatni wykład nosił tytuł „Wielkie piękno sztuki i estetyka życia codziennego. Od Platona do Starcka”. Dr hab. prof. Witold Nowak rozpoczął go od przypomnienia starożytnej filozofii platońskiej, wyjaśniając, jak w antyku pojmowano piękno. Następnie płynnie przeszedł do tematu designu, dowodząc, że narodził się on z inspiracji dziełami sztuki, które stopniowo wywarły wpływ na przedmioty codziennego użytku. Podał wiele przykładów łączenia funkcji praktycznej z estetyczną.

                Zajęcia, niestety, zbyt szybko dobiegły końca. Czekamy zatem na kolejne – już za rok, kiedy znów spotkamy się z profesorami i doktorami UR na wykładach, dyskusjach i warsztatach. Miejmy nadzieję, że w jeszcze liczniejszym składzie.

Kacper Nowak z kl. 1A I LO w Jaśle

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}