W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Śladami starożytności, czyli o życiowej pasji Karola Myśliwca

Profesor Karol Myśliwiec

Archeologia to rozprawa z tajemnicami minionych epok, a profesor doktor Karol Myśliwiec z pewnością jest mistrzem w tej wyjątkowej sztuce, prawdziwym poetą archeologii, który raz na zawsze zmienił historię. Ten znakomity badacz dziejów i kultury starożytnego świata, z pewnością wyróżnia się wśród tych, którzy nieustannie, z wielką  pasją odkrywają przeszłość, jej wyjątkowe piękno i niekończące się tajemnice.
Karol Myśliwiec urodził się w 1943 roku w Jaśle, a dokładnie w Gądkach, które wówczas, jak przypominał na spotkaniu 30 X 2023 r. w GEN w Jaśle, nie były  częścią miasta. „Mówić, że urodziłem się w Jaśle jest lekką przesadą. Jednak na ogół funkcjonuję jako jaślanin” – żartobliwie spuentował.
Jego edukacyjna podróż rozpoczęła się w Jaśle, gdzie ukończył szkołę podstawową. Sukcesy Myśliwca zaczął odnosić  już w momencie, kiedy stał się absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. To właśnie tu, wśród beskidzkich krajobrazów, wyrosła pasja do historii i geografii, której owocem były studia archeologiczne na Uniwersytecie Warszawskim.
Praca magisterska o Ptolemeuszach zapoczątkowała jego pasję badawczą. Po objęciu asystentury na Uniwersytecie Warszawskim, pod okiem profesora  Kazimierza Michałowskiego, rozpoczyna prace wykopaliskowe w Egipcie,  które będą intrygującą podróżą, fascynującą przygodą, prowadzącą do serca starożytnych cywilizacji. 
Potem wyruszy do Syrii, Sudanu i na Cypr. Współpraca z wybitnymi instytucjami archeologicznymi, w tym Niemieckim Instytutem Archeologicznym, przyniosła nie tylko wiedzę, lecz także liczne publikacje, które doczekały się uznania na międzynarodowej arenie naukowej.
Zalety umysłu sprawiły, że jako młody naukowiec otrzymał zaszczytne stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta, a jego prace doktorska i habilitacyjna poświęcone sztuce i religii starożytnego Egiptu otworzyły nowe horyzonty w badaniach nad tym krajem. 
Od roku 1982 był członkiem Niemieckiego Instytutu Archeologicznego i prowadził polsko-egipskie wykopaliska w takich miejscach jak Tell Atrib czy Sakkara. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Jego osiągnięcia naukowe są jak piramidy na egipskiej równinie – imponujące, trwałe i niezaprzeczalne. Jest autorem 12 książek i ponad 100 artykułów naukowych w wielu językach, co dowodzi jego ogromnej wszechstronności, ogromnej wiedzy, naukowo-badawczej charyzmy. Jednak nie tylko naukowymi ścieżkami kroczy profesor. Jego książki, takie jak „Święte znaki Egiptu" czy „Pan obydwu światów", przekazują wiedzę w sposób przystępny, a przy tym niebanalny. Niewątpliwie można określić profesora mianem przewodnika podróży w czasie, bo swoimi publikacjami przenosi czytelnika do okresu, kiedy zamiast wieżowców wznoszono piramidy, a głową narodu nie był prezydent, lecz faraon.
Niezaprzeczalne zasługi profesora Myśliwca zostały dostrzeżone i uhonorowane nie tylko w świecie nauki. Szczególny jest tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, nadany mu przez Radę Miejską w 1993 roku, jako wyraz uznania dla wkładu w badania historyczne oraz zaangażowania w upowszechnianie wiedzy o starożytnym świecie.
W badaniach nad historią ludzkości, Karol Myśliwiec pełni rolę Mistrza, który istotnie poszerza nasze zrozumienie przeszłości. Jest znakomitym gawędziarzem, potrafi zaczarować słuchaczy barwnymi opowieściami. Można rzec, że polemizując z bóstwem Atum, pierwotnym twórcą i władcą słońca profesor Myśliwiec otwiera przed nami drzwi do egzotycznych zakamarków egipskiej religii, kultury, rzucając nowe światło na starożytne dziedzictwo. 
Życiowa wyprawa profesora po tajemnicach starożytności pozostawiła trwały ślad w historii, otwierając przed nami drzwi do zakamarków zapomnianych cywilizacji.

3 listopada profesor Myśliwiec obchodził swoje 80. urodziny. Społeczność I LO, wyrażając wdzięczność za dotychczasową działalność, pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji tego wyjątkowego jubileuszu. Życzymy kolejnych owocnych lat pełnych ciekawych odkryć, niesłabnącej energii, zapału do działania oraz entuzjazmu intelektualnego!

Oliwia Bylinowska 🙂

Zdjęcia pobrane ze stron: 1, 2, 3

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}