W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kto zdobył Złotą Leszczynę?

Potyczki Teatralne w I LO w Jaśle

Potyczki Teatralne 2023

24 marca 2023 r., zgodnie z tradycją I LO w Jaśle, kolejny raz stoczono walkę w ramach Potyczek Teatralnych o Złotą Leszczynę. Tym razem rywalizowały o nią cztery zespoły aktorskie. Klasa 1E zagrała w sztuce „Po imprezie – mitologia na wesoło”, 1A wystawiła uwspółcześnioną wersję „Dziadów cz. II”, 2D przedstawiła spektakl „Ars amandi”, a 3E – „Masz szczęście”.
                Jury konkursu składało się z dwóch komisji: nauczycielskiej, w skład której wchodziły Elżbieta Szaro, Anna Godos i Katarzyna Warchoł oraz uczniowskiej, z reprezentantami Grupy Teatralnej „Leszcze” – Oliwią Mularz, Emilią Kurowską i Mikołajem Zającem. Oceniający nie mieli łatwego zadania, gdyż Złota Leszczyna mogła trafić do rąk tylko jednej trupy aktorskiej. Ostatecznie otrzymali ją odtwórcy „Ars amandi” z kl. 2D. Jak oceniają ich występ uczniowie?
Jedno z przedstawień szczególnie zapadło mi w pamięć. Zachwycała dopracowana scenografia i kostiumy. Pomogło to zbudować odpowiedni nastrój. Spodobało mi się połączenie w jednym scenariuszu postaci znanych z dwóch różnych utworów – „Zemsty” Aleksandra Fredry i „Don Kichota” Miguela de Cervantesa. Dzięki kreatywności uczniów pojawiły się zabawne rekwizyty, np. pluszowy krokodyl. Sztuka nie była oczywiście idealna. Gra aktorów okazała się naprawdę dobra, ale odtwórca głównej roli miał złą dykcję, co uniemożliwiało zrozumienie tekstu. Nienajlepsze było też nagłośnienie. (Zuzanna Zając z kl. 2C)

– Sztuka „Ars amandi” opierała się na połączeniu dwóch dobrze znanych utworów literackich – „Zemsty” i „Don Kichota”. Przemyślana, dopracowana scenografia (wiatrak zbudowany z kartonowych pudełek), kreatywne kostiumy (zbroja z naszytych kapsli), zabawne rekwizyty (pluszowy krokodyl), doskonała gra aktorów – wszystko to podkreślało komizm scenariusza. Niektóre elementy były  trochę niedopracowane, np. nieprzekonująca śmierć Papkina. Mimo niedoskonałości sztuka potrafiła zaciekawić, dzięki czemu widzowie na pewno się nie nudzili, podziwiając efekty ciężkiej pracy swoich rówieśników. (Maciej Mazur z kl. 2C)
– Jedną z drużyn, która szczególnie przykuła moją uwagę, była grupa teatralna z kl. 2D. Gra aktorska była na wysokim poziomie, dzięki czemu łatwiej było wyobrazić sobie przedstawiane sytuacje. Przygotowano świetną scenografię i kostiumy, mimo niskiego budżetu. Widzowie czuli się, jakby brali udział w zdarzeniach. Szkoda, że niska jakość nagłośnienia nie pozwoliła nacieszyć się dobrze dobraną muzyką. Sporym minusem była też dykcja głównego aktora. Wiadomo, że szkolna sztuka raczej nie będzie idealna, ale mimo niedociągnięć spektakl naprawdę wciągał i myślę, że każdy obejrzał go z przyjemnością. (Kamil Wenc z kl. 2C)

                Jury dostrzegło też szczególnie uzdolnionych aktorów. Wyróżnienie za najlepiej odegraną rolę żeńską otrzymała Weronika Czajka z klasy 1A, która wcieliła się w rolę pasterki z „Dziadów cz. II”. Za najlepszą rolę męską uznano honorowego i odważnego Don Kichota w wykonaniu Szymona Stala z 2D. Pola Chrostowska z klasy 1A, grająca kruka w inscenizacji „Dziadów cz. II”, zdobyła wyróżnienie za najlepszą rolę drugoplanową. W kategorii najlepszego scenariusza laury przypadły Aldonie Rams z kl. 3E. W kategorii oryginalnej interpretacji tematu, dzięki zabawnemu przedstawieniu mitologii greckiej, zwyciężyła drużyna z kl. 1E, prezentująca spektakl „Po imprezie – mitologia na wesoło”.
                Jury, oraz prowadzący imprezę Bartosz Leśniak z 3A, serdecznie pogratulowali wszystkim nagrodzonym. „Mimo że nie wygraliśmy, dało nam to motywację do dalszej pracy. Postaramy się w przyszłym roku pokazać coś więcej” – stwierdziła Weronika Czajka z kl. 1A.  Zuzanna Ćmiel dodaje: „Na początku pomysł był zupełnie inny, w końcu zdecydowaliśmy się na <Dziady> w stylu współczesnym. Włożyliśmy w przygotowania dużo pracy, ale mam nadzieję, że było warto”.
                Natomiast członkowie Grupy Teatralnej „Leszcze” dostrzegli wśród początkujących aktorów wielu utalentowanych artystów, których zaprosili do udziału w castingu.

Zuzanna Stoś, Mateusz Stawiarski
z kl. 3C z edukacją dziennikarską

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}