W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Stuprocentowa zdawalność matury abiturientów I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle!

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy" potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów PERSPEKTYWY 2022 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2022".

            Kilka tygodni temu w szkołach i na uczelniach świętowano Dzień Edukacji Narodowej, a pierwszego października rozpoczęli studia tegoroczni absolwenci. Jak do ich sukcesów przyczyniła się szkoła, którą ukończyli?
            I LO od szeregu lat utrzymuje się wysoko w rankingach maturalnych, nie oddając srebrnej tarczy przyznawanej przez „Perspektywy”. W tym roku, w maju, do egzaminu dojrzałości przystąpiło 160 abiturientów. Rezultaty i tym razem okazały się świetne. Warto porównać je z wynikami ogólnopolskimi.
            Placówka osiągnęła stuprocentową zdawalność! Abiturienci „Leszczyńskiego” na poziomie podstawowym z języka polskiego uzyskali 59%, o 5 punktów procentowych wyżej niż średnia krajowa; z matematyki – 77%, co daje 19 punktów procentowych powyżej średniej; z języka angielskiego – 90% (14 punktów procentowych ponad średnią ogólnopolską); z francuskiego – 94% (13 punktów procentowych powyżej wyników w kraju), z j. niemieckiego 96% (średnia w Polsce – 57%).
            Bardzo dobre rezultaty osiągnęli też abiturienci na poziomie rozszerzonym. Średnia szkoły z języka polskiego wyniosła bowiem 78%, co aż o 23 punktów procentowych przekracza wynik krajowy. Jeśli chodzi o królową nauk – matematykę, budzącą najwięcej stresu wśród zdających, niedawni uczniowie też nie mieli powodu do obaw. Osiągnięcie 53% z rozszerzenia stanowi dowód doskonałego przygotowania, to o 20 punktów procentowych powyżej rezultatów w Polsce. Również o 16 punktów procentowych przewyższyli je z języka angielskiego na tym poziomie, zdobywając średnio 79%. Zdający biologię uzyskali 56%, przy wyniku 43% w kraju, a z fizyki 53% w I LO (w Polsce – 37%).
            Na szczególną uwagę zasługują wyniki egzaminu z geografii na poziomie rozszerzonym. Ze średnią 65% maturzyści z „Leszczyńskiego” plasują się  aż o 25 punktów procentowych wyżej od rankingu centralnego. Warto zaznaczyć, iż niektórzy zdający osiągnęli pułap 100% punktów! Rewelacyjne były także wyniki egzaminu dojrzałości z historii (wynoszące 64% i przewyższające średnią aż o 26 punktów procentowych) oraz wos (50%; a 30% – wyniki ogólnopolskie). Bardzo dobre okazały się rezultaty egzaminów z pozostałych języków obcych: francuski – 84% (+23 punkty procentowe w stosunku do średniej w Polsce), hiszpański – 64% (+12).
            Wysoki rezultat tegorocznych matur jest zasługą zarówno nauczycieli, którzy sumiennie przekazywali wiedzę wychowankom, jak i uczniów, chcących ją przyswoić. Ciężka, systematyczna praca młodzieży pozwoliła jej bardzo dobrze napisać egzamin dojrzałości, a w rezultacie dostać się na wymarzone uczelnie. Wszystkim maturzystom szczerze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na początku nowego roku akademickiego.
            I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle to szkoła z ponadstupięćdziesięcioletnią tradycją (1868-2022). Na kartach jej historii zapisało się wielu wybitnych absolwentów, takich jak Hugo Steinhaus (znakomity matematyk, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej), Rudolf Weigl (biolog, wynalazca szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu) bądź Ralph Kamiński (utalentowany piosenkarz i kompozytor współczesnego pokolenia). Niech do grona tych, którymi może się szczycić „Leszczyński” co roku dołączają kolejni…

Aleksandra Godniak z kl. 3C
z edukacją dziennikarską

{"register":{"columns":[]}}