W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Spotkania dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną - w każdy czwartek w godzinach 18:00-20:00

webinar

Jak mądrze wspierać osoby, które uciekły do nas przed wojną? Jak dbając o innych zatroszczyć się o siebie? Aby pomóc w budowaniu jak najlepszych relacji między nowymi mieszkańcami naszego regionu i goszczącymi ich Pomorzanami, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot organizują cykl cotygodniowych webinarów. Pierwsze spotkanie już w czwartek, 14 kwietnia na platformie zoom.

Szacuje się, że obecnie na Pomorzu przebywa około 45 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego 25 tys. znajduje schronienie w prywatnych domach. Po opadnięciu pierwszych, ogromnych emocji związanych z przyjęciem pod swój dach osób uciekających przed wojną, przychodzi czas na budowanie  nowej społeczności. Pomocy w tym procesie  potrzebują nie tylko goście z Ukrainy, ale też osoby goszczące. To właśnie dla nich Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot organizuje cykl spotkań. Poprowadzi je doświadczona psycholożka, Hanna Hakiel, która od wielu lat pracuje w Niemczech z uchodźcami.


-  Spotkania będą okazją do podzielenia się swoją historią, emocjami i trudnościami, do wspólnego poszukiwania rozwiązań, ale też do zdobycia niezbędnej wiedzy i interpersonalnych umiejętności - mówi Marta Siciarek, członkini prezydium Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych OMGGS, koordynująca regionalną politykę migracyjną z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego.  - Będziemy spotykać się regularnie, aby budować stabilną społeczność opartą na zaufaniu i wsparciu.
 

Oto niektóre z pytań, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi:

  • Czego potrzebujemy, by dbając o innych zatroszczyć się o siebie?
  • Jak mądrze wspierać osoby w doświadczeniu traumatycznym?
  • Jak rozpoznawać, stawiać i respektować granice w relacji?
  • Jak oferować wsparcie, które wzmacnia sprawczość i nie prowadzi do zależności?
  • Jak dookreślić swoją rolę i wspólnie z nowymi lokatorami tworzyć formalne i nieformalne kontrakty  współmieszkania?
  • Gdzie szukać pomocy, jak o nią prosić i jak rozszerzać sieć wsparcia?
  • Jak nasze osobiste historie, motywacje i system wartości wpływają na nasze relacje, emocje i oczekiwania?

- Szukając schronienia, najtrudniej znaleźć psychologiczne bezpieczeństwo - mówi Hanna Hakiel. - Gdy dom staje się wspólną przestrzenią, wspólne stają się też lęk, złość, ból, cierpienie, a nawet trauma. Jak w tak trudnej sytuacji dobrze razem żyć? Jak stawiać granice i jak je respektować? Jak rozeznawać własne potrzeby, ale też mądrze odpowiadać na potrzeby osoby, która bardzo często jest w stanie nieustannego przerażenia, lęku i niepewności o przyszłość? W czasie naszych spotkań wspólnie stworzymy bezpieczną przestrzeń na dzielenie się emocjami, trudnościami, ale też na wymianę wiedzy i doświadczeń, tych praktycznych - jak i gdzie aplikować o dodatkowe wsparcie finansowe, ale też psychologicznych - jak reagować w sytuacji kryzysu czy konfliktu. Tematyka spotkań będzie dostosowana do oczekiwań uczestników.

Spotkania będą się odbywać co czwartek na platformie zoom. Pierwsze - 14 kwietnia br.

LINK DO SPOTKANIA >>>

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}