W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powołano dyrektora Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach

9 sierpnia 2022 r. Zarząd Powiatu Wyszkowskiego powołał Jacentego Grzegorza Matysiaka na stanowisko dyrektora Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach

Lidzie stojący obok siebie. Jedna z kobiet trzyma kwiaty,

Pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Norwidowi, artyście nierozerwalnie związanemu z Gminą Zabrodzie i Powiatem Wyszkowskim, samorządy wspólnie z Fundacją Museion Norwid powołały 24 sierpnia ubiegłego roku, w 200. rocznicę urodzin wybitnego twórcy. Od lutego 2022 r. współprowadzącym instytucję jest także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działając w uzgodnieniu z pozostałymi współorganizatorami Zarząd Powiatu Wyszkowskiego powołał Jacentego Grzegorza Matysiaka na stanowisko dyrektora na pięcioletnią kadencję, podczas której będzie czekać go wiele wyzwań i zadań. Pierwsze a zarazem najważniejsze – remont i rewitalizacja zabytkowego pałacu, oficyn i parku a także kolejne - stworzenie projektu i koncepcji wystawy stałej oraz funkcjonowania całej instytucji. Przed powołaniem Jacenty Matysiak zaprezentował program działania muzeum na lata 2022-2027, w którym przedstawił założenia m.in. oferty naukowej, kulturalnej i planowane wystawy czasowe.

Jacenty Grzegorz Matysiak w latach 2014-2021 był prezesem Fundacji Museion Norwid, która aktywnie zabiegała o utworzenie muzeum poświęconego Norwidowi. W przeszłości był zawodowo związany z branżą finansową i księgową, prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec, pasjonat życia i twórczości Cypriana Norwida. Od października 2021 roku był pełniącym obowiązki dyrektora muzeum. Dziś o utworzeniu instytucji mówi  „moje marzenie się spełniło”.

W posiedzeniu oprócz członków zarządu - Starosty Jerzego Żukowskiego, Wicestarosty Leszka Marszała, Teresy Czajkowskiej, Bogusława Frąckiewicza i Pawła Delugi wzięli także udział Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, Prezes Fundacji Museion Norwid Justyna Kurek-Matysiak i skarbnik powiatu Anna Anuszewska.

Gratulujemy!

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}