„Posiłek w szkole i domu” na lata 2019-2023 edycja 2022
Program „Posiłek w szkole i w domu” zapewnia pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji.
Program przewiduje wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
Program "Posiłek w szkole i w domu" został dofinansowany ze środków budżetu Państwa
DOFINANSOWANIE: 37 088,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 46 360,00 zł
Program „Posiłek w szkole i w domu” składa się z trzech modułów – każdy kierowany jest do innego adresata:
- Moduł dla Dzieci i Młodzieży;
- Moduł dla dorosłych;
- Moduł organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach.
W ramach modułów 1 i 2 Program przewiduje udzielenie pomocy w jednej z trzech form:
- posiłek;
- świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności;
- świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych.
Za realizację zadań wynikających z modułów 1. i 2. odpowiada minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
Celem modułu 3 Programu jest wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkoły podstawowej poprzez tworzenie warunków umożliwiających spożywanie przez uczniów posiłku w trakcie pobytu w szkole.
Koordynatorem modułu 3 Programu na szczeblu administracji rządowej jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.
Wsparcia finansowego w ramach modułu 3 Programu udziela się organom prowadzącym na zadania Programu realizowane przez:
- publiczne szkoły podstawowe, w tym szkoły zorganizowane w zespołach szkół, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii;
- publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.
Dożywianie dzieci odbywa się w przedszkolach i szkołach w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i domu” na lata 2019-2023.
Pomoc w formie dożywiania dzieci w szkole przysługuje rodzinom, w których dochód netto w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900,00 zł co stanowi 150% sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, określonego w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej.
W przypadku ubiegania się o pomoc z Programu w formie: dożywiania dzieci w szkole, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych należy w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zabrodziu złożyć wniosek o pomoc (druki do pobrania w siedzibie GOPS). Dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe pomoc w ramach Programu przysługuje jeśli dochód nie przekracza 1164,00zł co stanowi 150% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej określonego w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej.
Do wniosku w zależności od posiadanych dochodów należy dołączyć:
- dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (zaświadczenie od pracodawcy, decyzja lub odcinek od renty, decyzja lub odcinek od emerytury);
- zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego;
- w przypadku, gdy w rodzinie są osoby niepełnosprawne lub długotrwale chore aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
- osoby prowadzące działalność gospodarczą – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania, zaświadczenie lub oświadczenie o uzyskanym dochodzie