W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Podpisanie Deklaracji poparcia inicjatywy utworzenia MUZEUM CYPRIANA NORWIDA W PAŁACU W DĘBINKACH

W sobotę 29 maja 2021 roku Gmina Zabrodzie wraz z Powiatem Wyszkowskim i Fundacją Museion Norwid zorganizowała w pałacu w Dębinkach spotkanie w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida. Głównym punktem spotkania było podpisanie Deklaracji poparcia inicjatywy utworzenia w pałacu w Dębinkach muzeum Cypriana Norwida.

Biały pałac z czterema wysokimi kolumnami. Przed pałacem stoją ludzie

Gmina Zabrodzie, Powiat Wyszkowski i Fundacja Museion Norwid od lat zabiegają
o zagospodarowanie niszczejącego zespołu pałacowo – parkowego w Dębinkach na potrzeby muzeum Cypriana Norwida. Poeta urodził się 200 lat temu w dworku w Głuchach, a po śmierci rodziców przebywał pod opieką Ksawerego Dybowskiego, ojczyma matki poety, w pałacu w Dębinkach. Jego związki z gminą Zabrodzie są wiec oczywiste.

Obchody roku norwidowskiego trwają już od kilku miesięcy, po raz pierwszy udało się zorganizować spotkanie w pałacu w Dębinkach. Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, witając przybyłych gości, podkreślił rangę spotkania i podziękował za tak liczną odpowiedź na zaproszenie do poparcia idei utworzenia muzeum, które w przyszłości może stać się wizytówką Gminy Zabrodzie i Powiatu Wyszkowskiego.

Deklarację poparcia inicjatywy utworzenia Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach podpisali m. in.: Poseł RP Maciej Górski, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala, Przewodniczący Rady Powiatu Wyszkowskiego Waldemar Sobczak, Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, Przewodnicząca Rady Gminy Zabrodzie Sylwia Maria Marciszewska, Prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak, Starosta Powiatu Wołomińskiego Adam Lubiak, Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Marek Renik, Burmistrz Łochowa Marek Gołaszewski, Wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski, Przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka Agnieszka Gryglas, a także licznie przybyli przedstawicieli gmin sąsiednich: Dariusz Kokoszka - Wójt Gminy Jadów, Wiesław Przybylski - Wójt Gminy Brańszczyk, Paweł Abramczyk – Zastępca Wójta Gminy Rząśnik, Agnieszka Sosnowska – Sekretarz Gminy Klembów. Pod deklaracją podpisy złożyli również przedstawiciele Fundacji Museion Norwid – prof. Tomasz Korpysz, prof. Tomasz Chlebowski i dr Edyta Chlebowska. Nie zabrakło także poparcia radnych Rady Gminy Zabrodzie i Rady Powiatu Wyszkowskiego, a także samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury i sztuki oraz przedstawiciele komitetów organizacyjnych obchodów 200. Rocznicy urodzin Cypriana Norwida.

W trakcie wydarzenia odbyło się również V spotkanie tematyczne pn. „Plastyczny świat Norwida”. O dziełach artysty, grafice, obrazach i rzeźbie opowiadali prof. Tomasz Korpysz, pracownik naukowy UKSW w Warszawie i wybitna znawczyni „plastycznej strony” Norwida, dr Edyta Chlebowska, adiunkt Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  Przebieg wykładu w postaci nagrania będzie dostępny w najbliższych dniach na stronach gminy i powiatu.

Na zakończenie odbył się występ poetycki „Cyprian Kamil Norwid Dzisiaj”, pod kierownictwem aktora Stanisława Jaskułki, który również dokonał wyboru tekstów
i czuwał nad przygotowaniem koncertu. W pałacowych wnętrzach, wypełnionych zapachem bzów i konwalii nie mogło zabraknąć również muzycznych akcentów. Podczas wzruszającego koncertu zaprezentowali się  lokalni artyści : Janek Augustyniak, Martyna Redlicka, Aleksandra Gołaszewska, Maja Pajorek, Julia Augustyniak, Dagmara Krawczyk oraz Anna Wosek. Przy akompaniamencie fortepianu i fletu wybrzmiały utwory takie jak ”Nasz ostatni walc”, „Etiuda E-dur opus 10 nr 3” Fryderyka Chopina, „Moja piosnka II” i „Zapytaj” Norwida także melodie filmowe „Pieść z Tajemniczego ogrodu” i „Aria” z filmu „Mój rower”.

Pałac w Dębinkach zbudował w pierwsze połowie XVII wieku Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej, który otrzymał wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę. Fakt ten poświadcza tablica z czarnego marmuru, wmurowana nad kominkiem. Jest to budowla klasycystyczna, parterowa z piętrową częścią środkową wysuniętą przed fasadę.
Od frontu posiada portyk o czterech kolumnach toskańskich, dźwigających szerokie belkowania i trójkątny szczyt. Od ogrodu na ryzalicie pod oknami płyciny z dekoracją roślinną. W otoczeniu pałacu znajdują się także dwie murowane oficyny dworskie. Po śmierci matki Cyprian Norwid trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela Dębinek. Zarówno on jak i jego rodzeństwo spędzali tu wiele czasu. Podczas II wojny światowej pałac dawał schronienie partyzantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim. Po wojnie został odbudowany, przez wiele lat funkcjonował tu dom dziecka, dziś pałac jest w posiadaniu samorządu powiatu wyszkowskiego. Oprócz Norwidów z Dębinkami łączą się inne znane nazwiska polskiej kultury, We dworze często przebywali artyści związani z Cyganerią Warszawską - Roman Zmorski, Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor także Jarosław Iwaszkiewicz. Pałac ma bogatą historię, zarówno ze względu na postać Norwida jak i jego późniejsze losy. Pałac ten, dzięki staraniom Fundacji Museion Norwid, a następnie Gminy Zabrodzie i powiatu Wyszkowskiego ma szansę stać się pierwszym w Polsce muzeum poświęconym synowi tej ziemi - Cyprianowi Norwidowi.

Wideo

Zdjęcia (36)

{"register":{"columns":[]}}