W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kwalifikacja wojskowa 2024

Kwalifikacja wojskowa

Od 1 lutego na terenie całego kraju rozpoczyna się Kwalifikacja Wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia 2024 r.

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

Za przeprowadzenie kalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta.
Powiatowa Komisja Lekarska na terenie powiatu wyszkowskiego działać będzie w terminie od 08.04.2024 r., do 30.04.2024 r..

Siedzibą Komisji zlokalizowana będzie w budynku Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie ul. Świętojańska 82B, 07-200 Wyszków.

Kogo dotyczy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej?

  • mężczyzn urodzonych w 2005 r.;
  • mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii  zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osób, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
  • kobiet urodzonych w latach 1997-2005 posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiet pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
  • osób, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Od 2022 roku, podczas Kwalifikacji nie są wydawane Książeczki Wojskowe. Warto też pamiętać, że w przypadku gdy osoba, która otrzyma kategorię zdrowia A, zgłosi w terminie 3 lat chęć pełnienia czynnej służby wojskowej, nie kieruje się jej na dodatkowe badania lekarskie oraz psychologiczne.”

 

Materiały

OBWIESZCZENIE WOJEWODY MAZOWIECKIEGO z dnia 28 grudnia 2023 r. o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w 2024 r.
obwieszczenie​_2024​_kwalifikacja.pdf 0.14MB
Kwalifikacja wojskowe w pigułce - ulotka
ulotka​_kwalifikacja​_2024.pdf 10.99MB
{"register":{"columns":[]}}