W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jagodowe żniwa za brodem

Jagodowe żniwa za brodem

W dniu 7 lipca 2024 roku na terenie boiska leśnego w Kicinach odbył się VII Rodzinny Festyn pod nazwą JAGODOWE ŻNIWA ZA BRODEM. Mimo niesprzyjającej pogody wszystkie zaplanowane konkursy, warsztaty i koncerty udało się przeprowadzić. Tłumnie odwiedzili nas zarówno mieszkańcy gminy Zabrodzie, jak i goście z bliższych i dalszych okolic, a nawet z zagranicy!

Jako pierwsi swą aktywność zaznaczyli uczestnicy Konkursu w zbieraniu jagód, którzy w strugach deszczu wyruszyli do lasu pod opieką leśników.
W konkursie wystartowało aż dziewięć trzyosobowych drużyn oraz ośmiu uczestników indywidualnych. Udało się zebrać łącznie 62,089 kg jagód.

Laureatami konkursu zostali: 

W kategorii drużynowej:

 • I miejsce - drużyna "Jagódki z Podgaci" – 8,53 kg
 • II miejsce – drużyna „Uczciwe Jagódki z Mostówki” – 7,798 kg
 • III miejsce - drużyna "KGW Gajowianki” – 6,327 kg

W kategoria indywidualnej:

 • I miejsce - Renata Perzanowska – 3,071 kg
 • II miejsce – Krystyna Perzanowska – 2,290 kg
 • III miejsce – Kazimierz Izdebski – 2,062 kg

Konkurs plastyczny „Kwietna Łąka” zorganizowany przez Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie był poprzedzony warsztatem wykonywania roślinnych kompozycji z wykorzystaniem kwiatów z naszych lasów, łąk i pól.

Zwycięzcy w kat. do lat 12 to:

 • I miejsce – Iga Zyśk
 • II miejsce - Lena Zyśk
 • III miejsce – Tomasz Danielski

Zwycięzcy w kat. powyżej 12 lat:

 • I miejsce – Ewa Kurzątek
 • II miejsce – Bianka Wojtasiewicz
 • III miejsce – Gabriela Ołdak

Konkurs "Barwny wianek" to kolejne zadanie, tym razem florystyczne,
przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Do wykonywania wianków wykorzystano tylko świeże rośliny: kwiaty, zioła i gałązki. Warsztat prowadziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich GAJOWIANKI. Komisja konkursowa przyznała nagrody:

Zwycięzcy w kat. do lat 12:

 • I miejsce – Maja Cieślak
 • II miejsce – Julia Średnicka
 • III miejsce – Lena Cieślak

Zwycięzcy w kat. powyżej 12 lat:

 • I miejsce – Blanka Kurzątek
 • II miejsce – Sylwia Powierża
 • III miejsce – Nikola Cieślak

W konkursie „Najpiękniejszy domek dla zapylaczy” zorganizowanym przez pana Jacka Gajewskiego – pszczelarza, pasjonata przyrody, Komisja wyłoniła zwycięzców:

 • I miejsce – Wiktoria Ołdak i Maja Langowska
 • II miejsce – Maja Sadowska i Pola Pietrzykowska
 • III miejsce – Gabriela Ołdak i Alicja Danielska

Konkurs na najlepsze ciasto „Słodka jagoda" cieszący się niesłabnącym powodzeniem podobnie jak w latach ubiegłych, był realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zabrodziu. Główne kryteria oceny wypieków to: smak, dekoracja oraz wykorzystanie owoców borówki czarnej. Laureatkami zostały:

 • I miejsce - Barbara Redlicka – Sernik jagodowy
 • II miejsce – Helena Michalik – Torcik biszkoptowy bezowo-jagodowy
 • III miejsce – Regina Ołdak – Biszkopt z musem jagodowym

Stowarzyszenie Aktywne Zabrodzie prowadziło warsztaty pod nazwą „Bociani zakątek”, w trakcie których można było własnoręcznie wykonać pomysłowe ozdoby, dowiedzieć się o zwyczajach tych chętnie gniazdujących w naszej gminie ptaków.

Stowarzyszenie „Choszczowe – odkryj na nowo” zaprosiło dzieci i dorosłych na warsztaty zielarskie i plastyczne.

Parafia NMP Królowej Pokoju w Kicinach zorganizowała m. in. zajęcia plastyczne dla dzieci i pokazy baniek mydlanych.

Dodatkowe atrakcje, animacje dla dzieci oraz stoiska edukacyjne, zajęcia rekreacyjne i konkursy, przygotowali m.in.: Nadleśnictwo Drewnica, Koło Łowieckie TROP, Pszczelarze, Ochotnicza Straż Pożarna w Markach,  Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Anastazewa i Okolic, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, Spółdzielnia Socjalna Integracja.

O sferę kulinarną w pełni zadbały m.in.:

KGW w Zabrodziu - pyszne ciasta, setki domowych jagodzianek i pączków oraz pierogi z jagodami,

KGW Głuchy – grochówka „Sołtysówka”, zapiekanka ziemniaczana, chleb ze smalcem, naleśniki z twarogiem i musem jagodowym,

KGW Gajowianki – placki ziemniaczane z sosem grzybowym, bigos i mnóstwo innych przekąsek,

KGW Dębinki – pyszne domowe ciasta, lemoniada, rogaliki, jagodzianki, desery z jagodami, babeczki,

Spółdzielnia INTEGRACJA – jagodzianki, ciastka oraz gofry z bitą śmietaną i jagodami,

ZIOŁOWY ZAKĄTEK zorganizowany przez Stowarzyszenie „Choszczowe  - odkryj na nowo” – zupa jagodowa, napoje, syropy, podpiwek, chleb z pastą ziołową, sodaki, racuchy drożdżowe,

Stoisko Parafii NMP Królowej Pokoju w Kicinach – różne rodzaje pierogów, ciasta, lemoniada, chleb ze smalcem.

Koło Łowieckie TROP – wędliny z dziczyzny.

Przez cały czas trwania imprezy można było skorzystać bezpłatnie z przewozu ciągnikiem z przyczepką (specjalne podziękowania dla Pana Jana Ślendaka) oraz z przejażdżki zabytkowymi autobusami (dzięki uprzejmości Pana Tomasza Dzieciątko).

Towarzyszył nam również Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Wyszkowie oraz Związek Piłsudczyków Okręg Nabużański w Wyszkowie.

Ponadto przez cały czas pikniku dostępne były urządzenia lunaparkowe i stoiska kiermaszowe. 

Artystyczne prezentacje rozpoczął blok pod nazwą „Scena dla każdego – otwarty przegląd talentów”. Mogliśmy wysłuchać artystów z  gminy Łochów.

Następnie wystąpił zespół SŁAWA i Kapela z Mostówki. Taneczne rytmy dyskoteki z udziałem DJ Marcela były wprowadzeniem do spotkania z zespołem BAYERA.

W fazie przygotowań, a także realizacji i zakończenia pikniku oprócz zawodowej obsługi technicznej i służb ochrony, wspierali nas, jak zawsze w pełni zorganizowani i stale gotowi do działania druhowie OSP Zabrodzie i  OSP Słopsk.

Wszystkim PARTNEROM serdecznie dziękujemy. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zdjęcia (101)

{"register":{"columns":[]}}