W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Renowacja kamiennej figury Św. Wojciecha z 1768 r. w Stryszowie

Logo programu "kapliczki małopolski" oraz Małopolski

Zadanie zrealizowane w 2021 r. dzięki dotacji Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „KAPLICZKI MAŁOPOLSKI 2021”.

Całkowity koszt zadania wyniósł 11 706 zł, w tym dotacja WM - 7 000 zł. Wykonawcą robót była firma Joanna Głaz – Anna Leśniak Konserwacja Dzieł Sztuki s.c. z siedzibą: ul. Bulwary Słowackiego 20b, 34-500 Zakopane.

Celem zadania była renowacja i przywrócenie dawnej świetności figury Św. Wojciecha z 1768 r. w Stryszowie oraz ocalenie od całkowitego zniszczenia.

Z HISTORII:

Figura Św. Wojciecha ufundowana została w 1768 roku, na miejscu wcześniejszej, drewnianej. Legenda mówi, że stryszowskie ziemie w X wieku odwiedzał Św. Wojciech. Wyznaczył sobie w tych rejonach trasę wiodącą go do Mucharza, w którym głosił słowo Boże. Ludzie mówią też, że wędrował z Czech do Krakowa, inni zaś, że od Krakowa do Czech. Przemierzając ten górzysty teren, Święty nie miał ze sobą nawet wody. Kiedy poczuł zmęczenie i wielkie pragnienie, usiadł by chwilę odpocząć. Laską, którą się podpierał, uderzył w skałę i w tym miejscu wytrysnęło źródło zimnej wody. Ugasiwszy pragnienie święty Wojciech ruszył w dalszą wędrówkę, a ze źródła nadal wypływała czysta woda. Ludzie, zwiedziawszy się o takim cudzie, przyprowadzali do źródła chorych, wierząc, że to miejsce i skarb, jaki stanowiła cudowna woda, pomoże im wrócić do zdrowia. Rzekomo źródlana woda szczególną rolę spełnia w leczeniu chorób oczu.
Mieszkańcy Stryszowa od zawsze słynęli ze swej pobożności, budując liczne kaplice i figury poświęcone świętym. Legenda o Św. Wojciechu, przemierzającym stryszowską ziemię, również zmobilizowała ludność do wybudowania w 1768 r. figury poświęconej temu świętemu, która do dziś znajduje się na przysiółku Ligoczyzna w Stryszowie. W czasach, gdy ufundowano figurę Św. Wojciecha, znajdowała się ona na rozstajach dróg, przy niewykarczowanym jeszcze lesie. Z czasem mężczyźni wybudowali tam również studnię, nazwaną na cześć świętego „Studnią Św. Wojciecha”.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}