W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozpoczynamy drugą edycję Gminnej Akademii Seniora

10.03.2023

9 marca w Urzędzie Gminy Siedlce została podpisana umowa o współpracy z partnerami projektu drugiej edycji Gminnej Akademii Seniora.

Gminna Akademia Seniora

9 marca w Urzędzie Gminy Siedlce została podpisana umowa o współpracy z partnerami projektu drugiej edycji Gminnej Akademii Seniora.

Partnerami projektu są:    Gmina Siedlce, Komenda Miejska Policji w Siedlcach, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Siedlcach, Bank Pekao S.A. Oddział w Siedlcach.

Celem współpracy jest łączenie różnych zasobów intelektualnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i finansowych Stron w zadaniach związanych z działalnością i prowadzeniem Gminnej Akademii Seniora w roku 2023. Wśród działań wyróżnia się: prowadzenie spotkań edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej i teleinformatycznej, organizację spotkań i warsztatów dla uczestników Gminnej Akademii Seniora. Intencją Partnerów niniejszej umowy jest wspólne działania na rzecz Gminnej Akademii Seniora realizowanej dla mieszkańców Gminy Siedlce.

- Gminna Akademia Seniora to bardzo ważny projekt. Nie chodzi w nim tylko o aktywizację seniorów z terenu Gminy Siedlce, ale przede wszystkim o zwiększenie ich świadomości i bezpieczeństwa. Jak pokazują statystyki policyjne, obejmujące zakres ruchu drogowego, szczególnie jeśli chodzi o wypadki w naszej gminie ten wskaźnik za rok 2022 jest dużo mniejszy niż w roku poprzedzającym. Zdajemy sobie sprawę, że to zasługa między innymi działań profilaktycznych podejmowanych w ramach Gminnej Akademii Seniora. Bo świadomy senior to bezpieczny senior – mówił wójt Henryk Brodowski.

 

Poprzez przygotowanie i realizowanie zamierzeń partnerzy podejmą działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości seniorów w życiu codziennym, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzestrzeni i przestrzeni publicznej oraz przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom wśród seniorów.

- W tym roku, podobnie jak w poprzednim będziemy edukować seniorów i pokazywać im możliwości świata internetu. Ostatnie lata pokazały nam, jak rozwinęła się internetowa komunikacja z urzędami i w ramach spotkań z seniorami, będziemy ich szkolić przede wszystkim praktycznie. Aby bez wychodzenia z domu byli w stanie załatwić urzędowe sprawy czy sprawdzić swoje należności. Porównując rok ubiegły z obecnym, wniosków złożonych drogą internetową mieliśmy w naszej jednostce o ponad 50% więcej - mówił dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Marek Paczuski.

Tegoroczna edycja projektu obejmuje nie tylko spotkania edukacyjne dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa seniorów, ale skupi się również na praktycznym podejściu do zdobywanej wiedzy. Dla uczestników projektu zaplanowane zostały zajęcia i warsztaty mające ułatwić im poruszanie się w cyberprzestrzeni i nowościach teleinformatycznych i finansowych. Ważnym aspektem jest również niezmiennie ich bezpieczeństwo i świadomość w ruchu drogowym. Temat bezpieczeństwa obejmie nie tylko przepisy i ważne informacje, ale również zajęcia praktyczne.

- W naszych spotkaniach z seniorami zawsze powtarzamy podstawowe rzeczy i informacje. Patrząc jak rozwija się kreatywność złodziei należy nieustannie przestrzegać przed różnymi formami ataków na starszych mieszkańców. W tym roku w ramach Gminnej Akademii Seniora będziemy współpracować również z siedleckim WORDem i zadbamy także o bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym, nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie - zapowiedział komendant siedleckiej policji mł. insp. Andrzej Dziewulski.

Przestrzeń internetowa powiązana z brakiem świadomości i ostrożności może być niebezpieczeństwem dla wielu osób, zwłaszcza seniorów, którzy nie wiedzą, jak uchronić się przed przestępcami. Dlatego druga edycja Gminnej Akademii Seniora to ponownie spotkania z przedstawicielami banku, którzy pomogą zrozumieć internetowe zarządzanie funduszami i zwiększą bezpieczeństwo seniorów i ich oszczędności.

- Wielu seniorów potrafi wykonywać przelewy i opłacać rachunki za pomocą telefonu. Jest to dobra umiejętność, jednak równie niebezpieczna. Dlatego podczas spotkań z seniorami będziemy utrwalac informacje o zabezpieczeniach i ochronie kodów dostępu - sugerowała tematykę spotkań Dorota Grochowska dyrektor Banku Pekao SA.

Dodatkowo organizatorzy skupią się również na zdrowiu i aktywności seniorów. Wśród zaplanowanych działań znajdują się warsztaty dietetyczne, sportowe i zajęcia artystyczne pobudzające kreatywność.

Spotkania z seniorami będą odbywały się w lokalnych klubach seniora, w urzędzie gminy, na komendzie, na uniwersytecie, ale także na świeżym powietrzu i w terenie.

- Jako uniwersytet jesteśmy otwarci na każdą formę współpracy. Od wielu lat działa przy naszej uczelni Uniwersytet Trzeciego Wieku, dlatego udział w Gminnej Akademii Seniora jest dla nas kolejnym dobrym sposobem na edukację i współpracę z mieszkańcami gminy - mówił prorektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Zbigniew Karczmarzyk.

- Liczymy, że absolwenci Gminnej Akademii Seniora po zakończeniu tej edycji będą bardziej świadomi, aktywni, niezależni, samodzielni, a przede wszystkim bezpieczni - podsumowują organizatorzy.

 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}