W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

KONCERT PASYJNY – JEZU, ZMIŁUJ SIĘ…

04.04.2022

Zdjęcie

W zabytkowym kościele Parafii Św. Mikołaja Biskupa w Pruszynie odbył się KONCERT PASYJNY – JEZU, ZMIŁUJ SIĘ… w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Sakralnej.

Wywodzące się  ze średniowiecznej tradycji utwory pasyjne opiewają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Uniwersalne piękno muzyki dawnej pozwala w szczególny sposób przezywać misterium Męki Pańskiej i tajemnicę Zmartwychwstania, a jej unikatowe brzmienie sprzyja wyciszeniu, kontemplacji i zadumie. Koncerty pasyjne idealnie wpisują się w nastrój okresu Wielkiego Tygodnia, przygotowujący do najważniejszego święta chrześcijan – Wielkanocy.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali znakomici artyści, którzy zaprezentowali solowe i chóralne wykonania pieśni o charakterze pasyjnym.  W tym trudnym, naznaczonym wojną za naszą wschodnią granicą czasie pozwalają na chwile wytchnienia, napawają spokojem i otuchą. Dla wszystkich melomanów jest okazją do obcowania na żywo ze sztuką na najwyższym poziomie oraz podziwiania prezentowanych przez wybitnych artystów interpretacji.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Adam Struzik- Marszałek Województwa Mazowieckiego. Organizatorem jest Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej i Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Pruszynie a współorganizatorami Gmina Siedlce – wójt Henryk Brodowski, GOK z/s w Chodowie, Miasto Węgrów oraz Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie.

Po koncercie odbył się jarmark wielkanocny w świetlicy w Pruszynie, na którym odbyły się występy artystyczne i rozstrzygnięcie konkursów artystycznych, prezentowano stoiska z rękodziełem artystycznym, była możliwość zakupów stroików i palm wielkanocnych, oraz wyrobów związanych z tradycją wielkanocną. Jarmark wielkanocny w Pruszynie należy uznać za udany, dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniów i nauczycieli z Zespołu Oświatowego oraz miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Dzięki uprzejmości siedleckiej Caritas można było wesprzeć  datkami do puszki uchodźców z Ukrainy.

 

Zdjęcia (30)

{"register":{"columns":[]}}