W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zmiany w Programie Priorytetowym "Czyste Powietrze"

27.03.2024

Na niebieskim tle logo programu czyste powietrze z napisem "Czyste powietrze zdrowy wybór" Pod spodem czerwony napis Ważne

Od kwietnia bieżącego roku zostaną wprowadzone w życie zmiany w Programie Priorytetowym "Czyste Powietrze".

Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z początku tego roku, parametry pomp ciepła, które będą kwalifikowały się do  programu „Czyste Powietrze” mają być potwierdzane badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium. Przewiduje się okres przejściowy, który zakończy się w czerwcu br. To jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Podobne rozwiązanie dotyczy kotłów zgazowującego drewno oraz kotłów na pellet drzewny, przy czym tutaj nie planuje się zmiany wymogów w programie „Czyste Powietrze”, a jedynie obowiązkowy wybór tych urządzeń  z listy ZUM.

Dodatkowe wymogi dotyczące listy ZUM poddane zostały konsultacjom z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną.

Kolejną ważną zmianą w programie „Czyste Powietrze” będzie ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3) programu. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu), będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania).

Ważne terminy dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”:

  •     Wejście w życie programu ze zmianami: 22 kwietnia 2024 r.
  •     Zakończenie okresu przejściowego: 13 czerwca 2024 r.

 

Szczegółowy opis zmian dostępny jest pod adresami: https://www.wfos.krakow.pl/od-kwietnia-zmiany-w-programie-czyste-powietrze/ lub https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/od-kwietnia-2024-r-zmiany-w-programie-czyste-powietrze

Materiały

Program Priorytetowy "Czyste Powietrze" - opis programu
PROGRAM+PRIORYTETOWY+CZYSTE+POWIETRZE+(1).pdf 0.54MB
Załącznik nr 2 dla PP "Czyste Powietrze"
Załącznik+nr+2+do+PPCP.pdf 0.30MB
Załącznik nr 2a dla PP "Czyste Powietrze"
Załącznik+nr+2a+do+PPCP.pdf 0.30MB
Załącznik nr 2b dla PP "Czyste Powietrze"
Załącznik+nr+2b+do+PPCP.pdf 0.30MB
{"register":{"columns":[]}}