W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zakręceni energetycznie 7-klasiści ze Szkoły Podstawowej w Rabie Wyżnej.

27.03.2024

„Kto usilnie chce każdej zakosztować nauki, z radością idzie się uczyć i nigdy nie ma dość” Platon

Baner przedstawiający świder oraz napis Szkolne Koło Naukowe Energetycznie Zakręceni

W roku szkolnym 2023/2024 Szkoła Podstawowa im św. Jadwigi Królowej w Rabie Wyżnej  przystąpiła do VIII edycji programu „Być jak Ignacy”, pod hasłem „Nauka pełna energii”. Organizatorem programu podobnie jak w poprzednich edycjach jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Z naszej szkoły wyzwanie podjęła grupa uczniów klas VII, która na zajęciach koła naukowego –„Energetycznie zakręceni” pod opieką nauczycieli: p. Doroty Knap i p. Adama Niżnika zgłębiała tajniki pracy metodą naukową, rozwijając umiejętności stawiania trafnych pytań badawczych, formułowania hipotez i ich weryfikacji.

Uczniowie pod czujnym okiem swoich opiekunów podczas realizacji 12 bloków tematycznych poszerzyli swoją wiedzę z zakresu różnych rodzajów energii konwencjonalnej i odnawialnej, wykorzystując do tego celu metodę badawczą. W trakcie swojej pracy poznali również sylwetki wybitnych naukowców i wynalazców z dziedziny energetyki.
W każdym miesiącu podejmowali wyzwanie Ignacego, które polegało na zrealizowaniu zadania i opublikowania raportu z jego wykonania w formie 1 minutowego filmu.
Efekty podjętych wyzwań można śledzić na naszym profilu Facebook „Energetycznie Zakręceni” oraz na stronie internetowej naszej szkoły.

W ramach realizacji programu uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji nt. odnawialnych źródeł energii w Gminie Raba Wyżna wygłoszonej przez p. Grażynę Madeja oraz wzięcia udziału w zajęciach otwartych na terenie zakładu garbarskiego „Panda” w Rabie Wyżnej nt. „Alternatywnych źródeł energii  - energii pozyskiwanej z biomasy”.
W ramach naszych działań powstawały cykliczne gazetki, które przybliżały omawiane tematy całej społeczności szkolnej, uczniowie przeprowadzili zajęcia warsztatowe wśród swoich młodszych kolegów i koleżanek.
Nasze zajęcia odbywały się w pracowniach: fizyczno – chemicznej, informatycznej oraz  technicznej stworzonej w ramach Laboratoriów Przyszłości, tam powstawały nasze prace takie jak: model wiatraka czy turbiny wodnej, komiksy dotyczące życia Ignacego Łukasiewicza oraz krótkie filmy prezentujące nasze badania. Uwieńczeniem naszej pracy było przygotowanie pracy konkursowej dotyczącej jednego z omawianych tematów.  A jaki będzie z tego efekt przekonamy się sami już niebawem.

Koło Energetycznie zakręceni wraz z opiekunami.

Więcej informacji oraz zdjęć: SP w Rabie Wyżnej

 

{"register":{"columns":[]}}