W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

"Uchwała antysmogowa" dla Małopolski

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA DLA MAŁOPOLSKI. Od 01.07.2017 Można instalować tylko nowoczesne urządzenia grzewcze spełniające wszystkie normy.
Nie wolno instalować kotłów, które już kiedyś były przez kogoś użytkowane, a nie spełniają norm ekoprojektu (UWAGA: klasa 5 to nie to samo co ekoprojekt!!!).
Kocioł na paliwa stałe musi posiadać automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących) i nie może być wyposażony w ruszt awaryjny.
Nie wolno spalać mułów i flotów węglowych (zawierających pył węglowy o frakcji ziaren do 3 mm) oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Do 30.04.2024 • Konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych (tzw. pozaklasowe, 1 i 2 klasa, bez tabliczki znamionowej). Od 01.05.2024 Dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80% (dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka) Kominki, które nie spełniają wymagań w zakresie ekoprojektu lub sprawności cieplnej na poziomie co najmniej 80%, muszą zostać wymienione lub wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu. Do 31.12.2026 • Trzeba wymienić wszystkie kotły, które posiadają klasę 3 lub klasę 4 według
normy PN-EN 303-5:2012. Od 01.01.2027 Można używać jedynie: Ekologiczne urządzenia grzewcze np. pompy ciepła, lub inne przyjazne środowisku
(sieciowe, gazowe, elektryczne, olejowe) Nowoczesne urządzenia spełniające normy ekoprojektu na drewno, pellet lub węgiel. Istniejące kotły klasy 5, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku.

Uchwała określa terminy wymiany pieców na paliwa stałe W BUDYNKACH MIESZKALNYCH I NIEMIESZKALNYCH, oraz wskazuje rodzaje węgla, które nie mogą być użytkowane w domowych paleniskach. Określa również warunki dla biomasy np. drewna w zakresie wilgotności. Obowiązek zastosowania się do uchwały spoczywa na każdym mieszkańcu Małopolski (z wyjątkiem obszaru Krakowa).

Materiały

Uchwała antysmogowa dla Małopolski
Akcja​_inf-eduk​_2023​_II.pdf 0.18MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}