W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Podsarnie

Podsarnie to jedna z najstarszych miejscowości na Górnej Orawie w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim w gminie Raba Wyżna położona w dolinie potoku Orawka, pomiędzy Wielkim Działem, a Łysą Górą w Beskidzie Wyspowym.

W dokumentach historycznych nazywano Podsarnie  Orawkę Średnią lub Orawką pod Sarną. Pierwszą wzmiankę znajdujemy w rejestrze podatkowym inwentaryzacyjnym dóbr rodziny Thurzan z 1567 roku. Nazwa wsi wiąże się z pierwszym sołtysem  Melchiorem Sarną, który w 1585 r. otrzymał akt lokacyjny .
W XVII wieku ludność z Podsarnia była świadkiem walk religijnych na Orawie. Kiedy w 1618 roku  Kościół w Podwilku stał się pod zaborem protestanckim, mieszkańcy Podsarnia, zdołali obronić swoje katolickie korzeni i dokonywali chrztów oraz ślubów w sąsiednich parafiach: Spytkowicach i Rabie Wyżnej. Świadczą o tym metryki tych parafii. W okresie rozbiorów wieś była pod panowaniem austriackim. W 1918 powróciła do Polski jednak podczas II wojny światowej znowu została zabrana przez państwo słowackie. W 1945 z powrotem  stała się wsią należącą  do Polski.
Obecnie miejscowość Podsarnie liczy około 817 mieszkańców.

KOŚCIÓŁ

Ponieważ miejscowość nie posiadała kościoła rozpoczęto starania o jej budowę 25 września 2003 roku. W 2000 Roku Jubileuszowym jedna z rodzin w Podsarniu (rodzina Edwarda Siarki) zdecydowała ofiarować grunty pod budowę świątyni. W grudniu 2003 roku Ks. Kardynał Franciszek Macharski wydał Dekret, w którym wyraził zgodę na przyjęcie darowizny pod budowę nowej, jak wtedy sądzono, kaplicy przez parafię Podwilk. 9 maja 2004 roku został powołany komitet budowy nowej kaplicy z udziałem ks. Proboszcza Kazimierza Guni. 30 lipca 2006 roku Ks. Leszek Uroda, jako rektor, odprawił pierwszą Mszę świętą w Podsarniu i Harkabuzie, a nazajutrz rozpoczęły się pierwsze prace na budowie. 10 października 2010 roku J. Em. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski otrzymał klucze do nowego Kościoła i odprawił w nim pierwszą uroczystą Mszę święta dokonując poświęcenia nowej świątyni i oddania jej w opiekę Czcigodnemu Słudze Bożemu Janu Pawle II, który kiedyś ma zostać patronem kościoła i wspólnoty parafialnej. 23 czerwca ks. Kardynał wydał dekret zmieniający nazwę parafii i nadający kościołowi i parafii patrona bł. Jana Pawła II. Uroczyście wprowadził relikwie bł. Jana Pawła II, poświęcił główny ołtarz z wizerunkiem Błogosławionego i udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży.


Więcej informacji na stronie parafii pod adresem: https://parafiapodsarnie.pl

Kościół Jana Pawła II w Podsarniu
Kościół Jana Pawła II w Podsarniu

SZKOŁA

Szkołę w Podsarniu wybudowano w 1921 r. posiadała ona tylko jedną klasę lekcyjną i mieszkanie dla nauczyciela. W szkole pracował tylko jeden nauczyciel, który uczył wszystkie dzieci. Z biegiem czasu przybywało uczniów, dlatego zaczęły się trudności lokalowe. Liczba dzieci uczęszczających na zajęcia szkolne wahała się już w granicach 70 - 90 uczniów, zaś liczba nauczycieli 1 - 3. Do roku 1975 nauka odbywała się w budynku starej szkoły i wynajętych u gospodarzy izbach lekcyjnych, oddalonych od siebie około 700 m. W roku 1975 oddano do użytku nową ośmioklasową szkołę. Od roku 1952 do roku 1993, czyli przez okres 41 lat w tutejszej Szkole Podstawowej pracowała pani Józefa Łopuch. Była bardzo lubiana zarówno przez uczniów, jak i przez rodziców, oraz pracujących z nią nauczycieli.  Wychowała trzy pokolenia. Do wychowanków pani Józefy Łopuch należą nauczyciele tutejszej szkoły, są to: mgr Edward Siarka obecny Poseł RP, mgr Danuta Siarka dyrektor szkoły w Podsarniu, mgr Grażyna Janina Cholewa (od 2004 roku na zasłużonej emeryturze) oraz pracujący w sąsiednim Harkabuzie mgr Władysław Łabuz - dyrektor szkoły, pani Bogusława Warciak.  Przez 11 lat pani Józefa Łopuch pełniła obowiązki dyrektora szkoły w Podsarniu. Była doceniana przez władze oświatowe za swoją sumienną pracę otrzymała po 20 latach Złoty Krzyż Zasługi, zaś po 35 latach krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie cieszy się zasłużoną emeryturą.

Więcej informacji na stronie Szkoły Podstawowej pod adresem: http://www.sppodsarnie.pl

Budynek szkoły podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskiego w Podsarniu
Budynek szkoły podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskiego w Podsarniu

 

REMIZA OSP

W II połowie  XIX wieku następuje bardzo szybki rozwój straży ogniowych. W 1930 roku mieszkańcy Podsarnia otrzymują ręczną motopompę. W 1934 roku ufundowano pierwszy drewniany budynek  straży. Fundatorami byli Józef Kapuściak – który przekazał część działki, Ignacy  Rapacz – sołtys wsi, Jan Chowaniec oraz Eugeniusz Skiciak, który w 1939 roku wyjechał do Kanady. Budynek przetrwał do 1960 roku a jedyna pamiątka po niej jest mała drewniana kapliczka. Podstawowe uzbrojenie  ochotników stanowiła pompa ręczna aż do 1958 roku ,kiedy to na oczach bezradnych mieszkańców spłonął majątek Stefana Chowańca. To wydarzenie skłoniło mieszkańców do zbiórki  na sprzęt dla strażaków. Na ten cel każde gospodarstwo przekazało po jednym drzewie a za  uzbierane środki zakupiono w 1958 roku pompę mechaniczną. W 1973 zakupiono kolejną pompę PO3 a 5 lat później następną PO5.  W 1974 za zgoda Gromadzkiej Rady Narodowej w Podwilku rozpoczęto budowę nowego budynku straży pożarnej a ukończono ze środków Gminy Raba Wyżna oraz Gminnej Spółdzielni w Rabce. W nowym budynku mieścił się Klub Rolnika na okres remontu Szkoły Podstawowej również uczono też tam dzieci. W 1986 roku Gmina Raba Wyżna zakupiła  samochód bojowy marki ,, Żuk ‘’. W 1997 roku budynek OSP odremontowano i przystosowano pod gabinety: lekarski i stomatologiczny. 15 listopada 2000 roku w budynku OSP otworzono punkt Banku Spółdzielczego z Raby Wyżnej. W latach 2002-2003 przy budynku remizy dobudowano garaż na duży samochód bojowy, który wkrótce został zakupiony.

Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Podsarniu.
Remiza OSP w Podsarniu

 

HERB

Podsarnie posiada własny Herb, przedstawiający na niebieskim tle zielony smrek, przy którym na dwóch nogach stoi sarna, nad nią złoto- srebrna korona nawiązująca do historii tej ziem będącą królewszczyzną oraz gwiazda symbol Maryjny, przypominający przywiązanie ludu do wiary katolickiej. Znaczenia symboliki mają również: złoto – wielkoduszność, godność szacunek, inteligencje, srebro – szczerość, pokój, sprawiedliwość, i zwycięstwo. Zieleń wiąże się ze szmaragdem i oznacza: wolność, miłość, przyjaźń, nadzieję i zdrowie a błękit – czystość, lojalność, wierność rzetelność i dobrą sławę.

 

Herb Podsarnia przedstawiający na niebieskim tle zielony smrek, przy którym na dwóch nogach stoi sarna.
Herb Podsarnia

 

 

DZWONNICA

 Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA ‘’

KAPLICZKA

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA"

KRZYŻ Z 1811 ROKU

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA "

KAPLICZKA PRZYDROŻNA

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA"

 

 

Źródło:
Urząd Gminy Raba Wyżna - ,, Szlakiem historii Gminy Raba Wyżna” wydanie z 2014 r.
Folder ,,Gmina Raba Wyżna” wydanie z 2004 r
https://www.fundacjapd.pl/1301
http://www.sppodsarnie.pl
Księga Straży Pożarnej w Podwilku
https://parafiapodsarnie.pl/
Foto: Urząd Gminy Raba Wyżna

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}