W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pałac w Rabie Wyżnej ożył na jeden dzień

Uczestnicy wydarzenia stojący na scenie w strojach z końca XIX wieku. W tle pałac Głowińskich w Rabie Wyżnej

Przedwojenna siedziba rodziny Głowińskich, dwór w Rabie Wyżnej, po dziesiątkach lat, na jeden dzień wróciła do życia za sprawą imprezy plenerowej „Koncertowy Przewrót Pałacowy”, której celem było przywrócenie świetności i pamięci miejscu wyjątkowemu dla tej miejscowości.

Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Rabie Wyżnej udało się wskrzesić dawną świetność, dziś opuszczonego i popadającego w ruinę, wspaniałego dworu Głowińskich w Rabie Wyżnej, wybudowanego w 1902 roku przez rodzinę właścicieli ziemskich, która w czasach swojej największej świetności posiadała w okolicy 1000 hektarów lasu, 145 ha gruntów rolnych, pałac i park przydworski.

Pałac Głowińskich w Rabie Wyżnej oraz jego mieszkańcy Jan i Róża Zduniowie, a potem Wanda i Kazimierz Głowińscy odegrali ważną rolę nie tylko w życiu mieszkańców Raby Wyżnej, ale też regionu krakowskiego czy podhalańskiego. Mowa tutaj o roli dworu, jako ośrodka kulturotwórczego szczególnie w czasach międzywojnia. To w dworze pielęgnowano wartości takie jak: przywiązanie do ojczyzny, do ziemi, do tradycji. W początkowym zaś okresie okupacji – dwór pełnił rolę ośrodka konspiracji niepodległościowej. Mieszkańcy Raby Wyżnej łączą rozwój rabiańskiej kultury i historii właśnie z dworem i rodziną Głowińskich, szczególnie z Różą Zduń „Panią Dziedziczką” i jej córką Wandą Głowińską.

Dzięki imprezie udało się przypomnieć dawną świetność dworu i ducha tamtych lat. W ramach „Koncertowego Przewrotu Pałacowego” odbył się piknik. Jedną z atrakcji była promocja książki „Dwory w Rabie Wyżnej i Sieniawie. Historia Rodzinna” autorstwa Marzanny Raińskiej. Przygotowano plener rysunkowy, tradycje myśliwskie oraz „fabryka wódek zdrowotnych” nawiązywały do pasji i działalności dziedzica Jana Zdunia, warsztaty i stragany zielarskie, potrawy w ziołach, kuchnia dworska z potrawami epoki – były inspirowane zamiłowaniem do zielarstwa dziedziczki Róży Zduń oraz tradycją gościnności dworu. Ponadto było wiele innych nawiązań: zabawy dawne, tworzenie zabawek z drewna, turniej brydża, samochody przedwojenne.

Przed publicznością wystąpili tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza. W pierwszej odsłonie pokazali tańce salonowe końca wieku XIX: walce, lansjery, kadryle, polki…, w drugiej części pojawił się taneczny obraz „W starym kinie” z tańcami lat 20. i 30. – było: tango, charleston czy taniec jazzowy. Na roztańczonej scenie wystąpili też panie i panowie ze Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar, którzy to zaprezentowali modę Belle Époque trwającą do roku 1914 i modę dwudziestolecia.

Gwiazdą wieczoru był występ Jacka Wójcickiego oraz duetu śpiewaków Monika Biderman-Pers i Piotr Karzełek. Usłyszeć można było największe szlagiery przedwojenne oraz światowe przeboje musicalu i operetki.

Źródło oraz galeria zdjęć znajdują się na stronie: https://gokrabawyzna.pl/koncertowy-przewrot-palacowy/

{"register":{"columns":[]}}