„Mama i tata bardzo mnie kochają Tata i mama – mój cały świat!” - Piknik Rodzinny w Rokicinach Podhalańskich
02.06.2025
Tegoroczny maj nie rozpieszcza nas pogodą, ale w niedzielę 25 maja okazał się wyjątkowo łaskawy dla organizatorów dorocznego Pikniku Rodzinnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rokicinach Podhalańskich. Zaświeciło słońce, które przyglądało się piknikowym działaniom przez cały dzień, a i temperatura mile zaskoczyła. Jak co roku całemu przedsięwzięciu towarzyszyła moc atrakcji – występy dzieci, konkursy i zabawy. Każdy – i ten duży, i ten mały – mógł znaleźć coś dla siebie.
Wspólne świętowanie Dnia Mamy, Taty i Dziecka rozpoczęło się częścią artystyczną na sali gimnastycznej w budynku Szkoły Podstawowej im. B. Czecha w Rokicinach Podh. Na szkolnej scenie wystąpiły dzieci z Gminnego Przedszkola im. Św. Rodziny w Rokicinach Podh. (od tych najmłodszych, 3-letnich, po najstarsze 6-latki) oraz uczniowie klas 1-3. Mali artyści tańcem, piosenką i wierszem chcieli wyrazić wielką miłość do swoich rodziców, szacunek oraz wdzięczność i ogromną radość z ich obecności tak w każdej sekundzie, minucie i godzinie każdego dnia ich życia, jak i w ten jeden, konkretny, wyjątkowy dzień, radość z tego, że mogą ten właśnie dzień świętować z rodzicami – najbliższymi i najukochańszymi ludźmi na świecie.
Po krótkiej, acz bardzo wzruszającej części artystycznej wszyscy przenieśli się na świeże powietrze, by tam świętować i bawić się wspólnie do wieczora. Pogoda dopisała, a i organizatorzy – jak co roku – spisali się na medal. Na wszystkich przybyłych gości czekało wiele ciekawych zajęć i zabaw, a także poczęstunek – bogaty, kolorowy, zdrowy… przesmaczny! Stół ze zdrową żywnością i stół ze słodkościami – prawdziwa uczta dla oka i podniebienia oraz grill. Wszystko przygotowane przez rodziców dzieci z przedszkola i szkoły (z Radą Rodziców – jak zwykle niestrudzenie czuwającą nad wszystkim), nauczycieli szkoły i przedszkola, strażaków z lokalnej OSP, Sołecki Team oraz sponsorów.
Wśród atrakcji było m.in.:
- dmuchana zjeżdżalnia,
- zabawy z chustą animacyjną,
- malowanie twarzy,
- bańki mydlane,
- kolorowe bransoletki i makaronowe korale dla mamy,
- gry stolikowe,
- malowanie toreb i plecaków płóciennych,
- puszczanie papierowych samolotów,
- rysowanie na dużym formacie pn. „Portret mojej rodziny”,
- Kopciuszkowe zadania,
- sztafeta rodzinna (w której każdy start był nagrodzony;),
- mecz piłki nożnej o puchar przechodni byłego Starosty Powiatu Nowotarskiego, pana Krzysztofa Fabera – ojcowie vs dzieci.
a ponadto:
- stoisko GOPS – pracownicy GOPS z panią kierownik Katarzyną Kanią i terapeutą ds. uzależnień panem Pawłem Wojdyłą – z narkogoglami i alkogoglami*) w ramach profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej;
- stoisko pani Haliny Nawary – fizjoterapeutki specjalizującej się w rehabilitacji ruchowej przede wszystkim niemowląt i dzieci – z poradami i ulotkami informacyjnymi;
- duży samochód strażacki Volvo GBA, który można było zobaczyć „od podszewki”, a obecni na miejscu strażacy OSP Rokiciny Podhalańskie odpowiadali na różne pytania i udzielali wszelkich informacji związanych ze strażą pożarną (samochód na tych kilka godzin zaparkował na parkingu przy szkole;);
- dwa stanowiska wodne z hydronetkami, zorganizowane w pobliżu wozu strażackiego, przy których można było sprawdzić się w pompowaniu wody i celowaniu jej strumieniem w wyznaczony punkt.
W międzyczasie, między sztafetą rodzinną a meczem piłki nożnej, na małym boisku przed szkołą odbył się happeningowy mecz siatkówki pomiędzy ZSP Rokiciny Podh. – drużyną dowodzoną przez dyrektora Piotra Stopkę a Sołeckim Teamem, który do boju poprowadziła sołtys miejscowości Nina Gryglicka. Mecz, z zabawnym komentarzem i wesołymi rymowanymi hasłami dopingującymi zawodników, rozegrany został z dużą dozą humoru, z dystansem przeciwników do samych siebie, pośród salw śmiechu, braw i głośnych okrzyków kibiców zarówno jednej, jak i drugiej drużyny. I nie mógł zakończyć się inaczej jak tylko sprawiedliwym, satysfakcjonującym wszystkich, remisem!:)
Piknik rodzinny swoją obecnością zaszczycili również: wójt Gminy Raba Wyżna pan Tomasz Rajca wraz z małżonką, który na powitanie skierował kilka słów do zebranych gości oraz gospodarzy imprezy, przewodniczący Rady Gminy pan Grzegorz Żądło oraz ksiądz proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rokicinach Podhalańskich Robert Janczura.
Piknikowy dzień zleciał bardzo szybko. Działo się dużo, było wesoło, gwarno, kolorowo i bajkowo (taka też była myśl przewodnia pikniku odzwierciedlona w strojach jego uczestników), a sił dodawały bogato zaopatrzone sektory z poczęstunkiem. Ku uciesze dzieci było również okienko z popcornem i watą cukrową;).
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację pikniku, organizatorzy bardzo gorąco i serdecznie dziękują!
Podziękowania kierują do wszystkich rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych (!!!) za przygotowanie całego poczęstunku (stół słodkości, stół zdrowej żywności, grill) i obsługę tej gastronomicznej części imprezy; do KGW w Rokicinach Podh. za popcorn i watę cukrową; Augustyn Ski Resort, OSP Rokiciny Podh. i KGW Rokiciny Podh. za użyczenie namiotów. Dziękują masarni „Miętus” za kiełbaskę na grilla i piekarni „Macioł” za pieczywo, sołtys Ninie Gryglickiej za wsparcie finansowe przy zakupie nagród dla dzieci oraz pani Janinie Pałasz za ufundowanie plecaków i worków płóciennych do malowania, GOK w Rabie Wyżnej za dmuchaną zjeżdżalnię, strażakom OSP Rokiciny Podhalańskie za wszelkie prace organizacyjne i porządkowe przed piknikiem, w trakcie i po jego zakończeniu, a także za strażackie atrakcje. Podziękowania kierują również do Mateusza Galicy za oprawę muzyczną imprezy i znów do strażaków za użyczenie sprzętu do tej oprawy. Na końcu i przede wszystkim chcą podziękować wszystkim obecnym na pikniku!!! Mieszkańcom i gościom, dzieciom z przedszkola, uczniom ze szkoły i ich całym rodzinom za obecność, życzliwość, pozytywną energię i serdeczny uśmiech!!!
*) Narkogogle i alkogogle to okulary symulujące efekt spożycia substancji psychoaktywnych, takich jak narkotyki i alkohol. Używa się ich głównie w celach edukacyjnych i profilaktycznych, aby uświadomić ludziom wpływ tych substancji na percepcję i funkcjonowanie organizmu. Alkogogle symulują działanie alkoholu, takie jak podwójne widzenie, spowolnienie reakcji, zaburzenia równowagi i trudności z oceną odległości. Narkogogle, z kolei, symulują skutki działania narkotyków, w tym dezorientację, zmiany w percepcji przestrzeni, zawroty głowy, brak koncentracji i zniekształcenia obrazu. Zastosowanie alkogogli i narkogogli w edukacji pomaga zrozumieć, jak alkohol i narkotyki wpływają na postrzeganie rzeczywistości, co może pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych wyborów i w zapobieganiu negatywnym konsekwencjom spożywania alkoholu i zażywania narkotyków i innych środków psychoaktywnych.
tekst: Katarzyna Żądło
zdjęcia: Organizatorzy