Kolędnicy „Z Przytupem” znów zakolędowali na Dolnym Śląsku…
13.02.2025
W pierwszy weekend lutego, na zupełne już ostatki kolędowe, Stowarzyszenie Z Przytupem z Rokicin Podhalańskich z regionalnym góralskim dziecięcym zespołem zagościło w Polanicy-Zdroju.
Mali górale już po raz drugi skorzystali z zaproszenia Sióstr Urszulanek na wspólne kolędowanie. I tym razem dwa weekendowe dni minęły bardzo szybko. Był to bardzo intensywny czas – trochę atrakcji turystycznych, wiele wyzwań artystycznych, dużo radości i pozytywnej energii. Góralska muzyka i góralski śpiew niosły się po całej Polanicy-Zdroju od klasztoru, przez polanicki deptak i lokalne sanatoria, po Kościół Wniebowzięcia NMP na Wzgórzu Klasztornym.
Wszystko zaczęło się niespodziewanie już w domu zakonnym sióstr, zaraz po przyjeździe, kiedy z wizytą przyjechał biskup senior Ignacy Dec (pierwszy biskup diecezji świdnickiej w latach 2004-2020). Biskup, dowiedziawszy się o przyjeździe dziecięcego zespołu góralskiego, postanowił zawitać na krótką chwilę do klasztoru, żeby nie tylko posłuchać kolęd w wykonaniu zespołu, lecz także po prostu spotkać się z małymi artystami, porozmawiać z nimi i ich pobłogosławić. I tak już w sobotnie popołudnie hol domu zakonnego sióstr rozbrzmiewał dźwiękami kolęd i góralskiego śpiewu przy akompaniamencie skrzypiec i basów, a podłoga zatrzęsła się od dwójek, czwórek i zbójnickiego. Kolejne występy szły zgodnie z planem – sobotni wieczór kolęd w Centrum Zdrowia i Wypoczynku Nowy Zdrój, niedzielny poranek z kolędą po mszy świętej w kaplicy klasztornej u Sióstr Urszulanek, oprawa mszy świętej i koncert kolęd w Kościele Wniebowzięcia NMP i na koniec jeszcze pożegnanie z kolędą w sanatorium Malwa. We wszystkich tych miejscach przy serdecznej publiczności mali górale dali piękne, wzruszające koncerty znanych i nieznanych kolęd i pastorałek. Przy dźwiękach góralskich basów, kilku skrzypiec, kłapania turonia i dzwoneczków z gwiazdy kolędników kolędowali mali i duzi, dzieci z zespołu i zebrani goście, wszyscy wespół w radosnej, ostatnim tchnieniem jeszcze świątecznej atmosferze, a przejście zespołu wraz z kapelą z miejsca jednego koncertu w miejsce drugiego przez polanicki Park Zdrojowy i deptak budziło za każdym razem wcale niemałe poruszenie i zainteresowanie przechodniów, którzy bardzo serdecznie pozdrawiali góralskich artystów, zagadywali i robili sobie zdjęcia;). Padło też kilka zaproszeń na muzyczne spotkania „gdzieś” w Polsce…;).
Jak na każdy udany wyjazd przystało oprócz pracy i artystycznych obowiązków nie mogło zabraknąć i atrakcji turystycznych. Dzieci z zespołu odwiedziły Średniowieczną Osadę Górniczą i Kopalnię Złota w Złotym Stoku, gdzie przeżyły fascynującą – uczącą i bawiącą zarazem – podróż w czasie. Drewniane urządzenia techniczne wykorzystywane w średniowiecznym górnictwie – do wypróbowania i poruszenia zaledwie siłą własnych rąk i nóg, niektóre prawa fizyki poznane i sprawdzone samodzielnie, labirynt i ścieżka strachu, na końcu której następuje spotkanie z katem i wreszcie podziemna trasa turystyczna w kopalni z tajemnicami ukrytymi pod ziemią, chodnikiem śmierci i pomarańczową kolejką – to tylko część atrakcji, jakie czekały na dzieci.
Weekendowy wyjazd dzieci z zespołu Z Przytupem nie byłby możliwy, gdyby nie finansowe wsparcie Wójta Gminy Raba Wyżna Tomasza Rajcy (z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej) oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wrzucali co nieco do kapelusza podczas kolędowych spotkań z zespołem czy to w Rokicinach Podhalańskich, czy w innych miejscowościach. Za to wsparcie Stowarzyszenie Z Przytupem wszystkim serdecznie dziękuje!!!
Ogromne podziękowania dzieci wraz z rodzicami składają również wszystkim Siostrom Urszulankom z polanickiego klasztoru za zaproszenie, gościnę, pyszne jedzenie, dobre słowo i wspaniałą atmosferę podczas całego pobytu.
Dziecięcy zespół regionalny działa w Rokicinach Podhalańskich już trzech lat. Dzieci uczą się góralskiego śpiewu i tańca, szlifują też grę na instrumentach (skrzypce, basy). Obecnie zespół liczy dwudziestu siedmiu małych artystów i zaprasza w swoje szeregi wszystkie chętne i odważne dzieci już od czwartego roku życia, które chcą rozwijać się i kształcić na folkową nutę. Kontakt przez Facebooka (Stowarzyszenie Z Przytupem) lub pod numerem telefonu 788 488 235.
Zdjęcia i opracowanie tekstu:
Katarzyna Żądło