Góralskie świętowanie w Rabie Wyżnej
19.11.2024
W listopadzie – wbrew późno jesiennej aurze – gościli na pełnej barw i światła rabiańskiej scenie poeci Podhala, Spisza, Orawy, Pienin, Ziemi Sądeckiej, Ziemi Beskidzkiej. Zjechali się do Raby Wyżnej, jak co roku, tym razem 17 listopada, by zaprezentować swoją twórczość na imprezie, którą nazwano niegdyś Świętem Poezji Góralskiej. Z założenia to spotkanie poetów miało być pozbawione konwencji konkursowej, a każdy wygłoszony werset góralskiej poezji miał przynosić radość świętowania.
Świętowanie rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej, po której dzięki gościnności ks. proboszcza Dariusza Ostrowskiego orędownicy góralskiej poezji zgromadzili się w sali teatralnej w Domu Parafialnym. Twórców powitał zastępca wójta gminy Raba Wyżna Mieczysław Kurek.
Zanim poeci zabrali głos, na scenie swój program artystyczny wypełniony tańcami, śpiewem i recytacją zaprezentował regionalny Zespół „Z Przytupem” z Rokicin Podhalańskich.
Dla wielu poetów rabiańskie święto wpisało się już na stałe w ich kalendarz. Poeci, którzy w tym roku nie mogli przybyć do Raby, przesłali swoje urokliwe pozdrowienia – wśród nich zabrzmiały wesołe słowa powitania i życzenia od założycielki święta Wandy Czubernatowej.
Swoją twórczość zaprezentowali kolejno poeci: Danuta Tryty-Pałasz z Raby Wyżnej, Zbigniew Talka z Jabłonki, Izabela Zającówna i Joanna Słodyczka z Raby Wyżnej, Maria Langer z Sieniawy, Małgorzata Bucior, Adam Kwiatek, Stanisław Kita z Nowego Targu, Barbara Stożek i Władysława Anna Jamróz z Mszany Dolnej, Magdalena Gołucka-Kuczkowicz z Jabłonki, Jolanta Kowalczyk-Krupa ze Spytkowic, Małgorzata Szarlej z Harkabuza, Renata Klamerus ze Spytkowic, Piotr Bies z Rabki-Zdroju oraz Julian Klamerus z Nowego Targu. Między recytacjami przygrywała na góralską nutę kapela z Raby Wyżnej.
Na zakończenie spotkania kilka słów refleksji wygłosiła literaturoznawczyni prof. nadzw. dr hab. Anna Mlekodaj, która od lat sprawuje merytoryczną opiekę nad świętem, a która w tym roku mocno podkreśliła związek literatury, w tym poezji, z wsią, miejscem w którym przywiązanie do ziemi oraz naturalny porządek przyrody kształtuje człowieka i jego wiedzę o świecie. A ta zaś w przeciągu wieków ukryta w poezji jest dla nas skarbnicą doświadczeń człowieka nieskażonego cywilizacją.
Rabiańskie święto gromadzi poetów oraz miłośników tradycji góralskiej. Przy stole, w rodzinnej atmosferze każdy z przybyłych czerpie wiedzę o tym magicznym świecie zaklętym w języku literackim i gwarze. Święto ma już długą tradycję. Zainicjowane w roku 1976 przez rabiańską poetkę Wandę Czubernatową oraz Jana Fudalę, a kontynuowane i pielęgnowane przez kolejnych dyrektorów Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej: Ryszarda Klamerusa i Elżbietę Smółkę do dziś pozostaje w priorytetach działalności kulturalnej ośrodka.
Wiecej informacji oraz zdjęć na stronie: GOK Raba Wyżna