W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zawarcie małżeństwa (ślub wyznaniowy)

Wymagane dokumenty:

Osobom zamierzającym zawrzeć małżeństwo konkordatowe kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych  małżonków i ich dzieci.

Zaświadczenie wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ( zameldowania na pobyt stały) jednej z osób zamierzających zawrzeć małżeństwo.

W celu uzyskania zaświadczenia osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana:

  1. przedstawić dokument stwierdzający tożsamość,
  2. złożyć pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa
  3. obywatele polscy, którzy nie posiadają aktów stanu cywilnego sporządzonych na terenie RP – składają zagraniczny dokument stanu cywilnego lub inny dokument wydany w państwie, w którym nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego, potwierdzający urodzenie, a jeżeli osoba pozostawała uprzednio w związku małżeńskim – potwierdzający małżeństwo, wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie lub unieważnienie tego małżeństwa albo dokument potwierdzający stwierdzenie nieistnienia małżeństwa. W/w dokumenty składa się wraz z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości  lub tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Przedkładane odpisy aktów stanu cywilnego muszą zawierać adnotację o uiszczeniu za nie opłaty skarbowej.

Nie składa się odpisów aktów stanu cywilnego, o których mowa powyżej, jeżeli zostały one sporządzone w USC we Wrocławiu i tenże Urząd będzie wystawiał zaświadczenie. Jeżeli jednak małżeństwo będzie zawierane poza Wrocławiem, Urząd będzie obowiązany sporządzić niezbędne odpisy, by po zawarciu małżeństwa przekazać do usc miejsca tego zdarzenia, zaś narzeczeni obowiązani będą do uiszczenia za odpisy opłaty skarbowej w wysokości 22 zł za każdy dokument.

Dokumenty i oświadczenia niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego narzeczeni składają osobiście. Jeżeli nie ma takiej możliwości, by zgłosili się do usc jednocześnie, mogą dopełnić formalności w różnych terminach.  Jednak zaświadczenie zostanie wydane dopiero z chwilą złożenia kompletu dokumentów przez oboje narzeczonych. 

Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo wyznaniowe w Polsce jest obowiązany:

  1. przedstawić dokument stwierdzający tożsamość,
  2. odpis aktu urodzenia,
  3. jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim – odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie, unieważnienie  albo dokumentem potwierdzającym nieistnienie małżeństwa, jeżeli na podstawie składanych dokumentów nie można ustalić danych  niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa,
  4. dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym może zawrzeć małżeństwo.

W/w dokumenty składa się wraz z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości  lub tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Jeżeli cudzoziemiec nie posługuje się językiem polskim oświadczenia składane w procedurze  związanej z zawarciem małżeństwa składa w obecności tłumacza. Wybór tłumacza oraz pokrycie kosztów jego wizyty w USC należą do nupturientów.
Jeżeli otrzymanie dokumentu o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa napotyka na trudne do przezwyciężenie przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu.

Opłata skarbowa:

  • opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa - 84 zł 

Opłatę uiszcza się w chwili składania dokumentów niezbędnych do wystawienia zaświadczenia. 
Wydanie zaświadczenia jest zwolnione od opłaty skarbowej.

Termin załatwienia sprawy:

Jeżeli aktu urodzeń narzeczonych (i ewentualnie akty małżeństw narzeczonych lub akty zgonów współmałżonków narzeczonych) zostały sporządzone w USC w Margoninie zaświadczenie wydawane jest od razu.

Jeżeli w/w akty stanu cywilnego narzeczonych zostały sporządzone w innym USC, zaświadczenie zostanie wydane do 14 dni.

Zaświadczenie ważne jest przez okres 6 miesięcy od dnia jego wystawienia.

Miejsce złożenia dokumentów: Urząd Stanu Cywilnego – ul. Poznańska 8, 64-830 Margonin

Godziny pracy: poniedziałek – piątek 7:30 – 15:30

Miejsce załatwienia spraw: Urząd Stanu Cywilnego – ul. Poznańska 8, 64-830 Margonin

Kontakt: tel. 67 28 46 700, 67 28 46 906

Inne informacje:

Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu. Warunkiem jednak jest, aby ratyfikowana umowa międzynarodowa lub ustawa regulująca stosunki między państwem a kościołem albo innym związkiem wyznaniowym przewidywała możliwość wywołania przez związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu tego kościoła albo innego związku wyznaniowego takich skutków, jakie pociąga za sobą zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. 

Kościoły i związki wyznaniowe, których prawo wewnętrzne przewiduje możliwość zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnoprawnymi:

  • Kościół Katolicki;
  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny;
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski;
  • Kościół Ewangelicko-Reformowany;
  • Kościół Ewangelicko-Metodystyczny;
  • Kościół Chrześcijan Baptystów;
  • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego;
  • Kościół Polskokatolicki;
  • Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich;
  • Kościół Starokatolicki Mariawitów;
  • Kościół Zielonoświątkowy.

Materiały

Weź ślub wyznaniowy - informacje ogólne
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.02.2022 09:13 Krzysztof Maciejewski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wydział Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Zawarcie małżeństwa (ślub wyznaniowy) 1.0 09.02.2022 09:13 Krzysztof Maciejewski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}