W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

V Inter Folk Margonin za nami

23.07.2022

Po przerwie spowodowanej pandemią 23 i 24 lipca 2022 r. odbyła się kolejna edycja festiwalu muzyki folklorystycznej „Inter Folk Margonin 2022”.

Zespół Doina Casimcei z Rumunii na scenie w komplecie ok. 25 osób, dziewczęta z przodu i chłopcy z tyłu. Ubrani w tradycyjne stroje ludowe. Z tyłu sceny wielki baner z napisem InterFolk Margonin 2022 oraz na pierwszym planie flagi krajów biorących udział w festiwalu.

W piątek odbyły się dwa przedfestiwalowe koncerty w Lipinach i Próchnowie. Przybyli goście mogli poznać kulturę i tradycję krajów biorących udział w tegorocznym festiwalu. Barwne grupy wzbudziły duży entuzjazm wśród widowni.

Festiwal oficjalnie rozpoczął barwny korowód, który w sobotę o godz. 18.00 przeszedł z Rynku na plac przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Margoninie, gdzie na scenie zaprezentowały się zespoły z Rumunii, Ukrainy, Serbii i Turcji. Korowód prowadził tradycyjnie burmistrz Janusz Piechocki w towarzystwie ukraińskiego zespołu „JUNIST”. Życzył wszystkim udanej zabawy, podziękował za przybycie wszystkim gościom i zespołom.

Podczas dwudniowego festiwalu wystąpił zespół DOINA CASIMCEI z Rumunii prezentując kulturę i folklor regionu północnego Dobrogea. Grupa Zavicaj z Serbii przedstawiła program nawiązujący do tradycji różnych części swojego kraju. Można było zakupić serbskie wyroby rzemieślnicze. Zespół Gaziantep Vehbi Dincerler Fen Lisesi z Turcji przedstawił między innymi tańce z południowych terenów Anatolii oraz turecki wieczór panieński, podczas którego mogliśmy poznać tradycję anatolijskich zaślubin. Ukraiński zespół „JUNIST” zaprezentował wierność sztuce ludowej przez bardzo charyzmatyczny i energiczny występ taneczny.

Po zakończeniu części festiwalowej w niedzielny wieczór na deskach lipińskiej sceny wystąpił turecki zespół. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Festiwal to nie tylko pokazanie wielokulturowości Europy, ale przyczynia się do budowy takich wartości jak tolerancja, szacunek i wzajemne zrozumienie czasem trudnych historii.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}