W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Margonin uczcił 104. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

28.12.2022

Pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich u zbiegu ulic Cmentarnej i Broniewskiego w Margoninie odbyły się uroczystości w 104. rocznicę wybuchu zwycięskiej insurekcji.

Strażacy trzymają czerwone race, ustawieni przed pomnikiem.

Mimo chłodu i wieczorowej pory jak zwykle nie zawiedli mieszkańcy, goście oraz w szczególności rodziny powstańców, którzy niezwykle licznie stawili się aby oddać hołd swoim przodkom. Samorząd Gminy Margonin reprezentował Burmistrz Janusz Piechocki oraz Przewodniczący Rady Jerzy Staniewski.

W swoim przemówieniu Burmistrz Margonina zwracał uwagę na świąteczny okres w jakim przychodzi nam wypominać wybuch powstania. Dla mieszkańców Margonina jest to czas niezwykle ważny, bo i pamięć o tamtych wydarzeniach jest tu wciąż żywa. Na miejscowym cmentarzu pochowano 115. Powstańców, jest to jedna z największych nekropoli powstańczych. Burmistrz podkreślał, że dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu mieszkańców, lokalnej społeczności i władz udało się pamięć o powstaniu przenieść daleko poza grancie regionu.

Dziś bitwy o Radwanki, czy przejęcie mostu na Noteci w Białośliwiu są wydarzeniami znanymi szerszej opinii publicznej. Kolejnym wyzwaniem będzie duża uroczystość inauguracji pomnika powstańców właśnie w Radwankach na przełomie lutego i marca. Szczególnie dla rodzin powstańców przejmującym momentem było odczytanie nazwisk wszystkich powstańców spoczywających na cmentarzu w Margoninie połączone z elementami apelu pamięci.

Następnie kilkanaście delegacji złożyło kwiaty i wieńce u stóp pomnika. Natomiast grupa młodych muzyków pod kierunkiem instruktora z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie Piotra Pawlaka zagrała kilka patriotycznych utworów czym rozgrzała zmarzniętą publiczność.

Na zakończenie strażacy z jednostek OSP wykonali widowiskowy pokaz z wykorzystaniem flar ku czci bohaterów.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}