W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Margonin oddał hołd bohaterom Powstania

15.01.2022

W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości ku czci bohaterów. Tegoroczne obchody miały wymiar szczególny, gdyż odbyły się po raz pierwszy w roku ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

burmistrz Miasta i Gminy Margonin przemawiający z mównicy, w tle flagi Powstania Wielkopolskiego, za nimi postacie w mundurach

Sama uroczystość z uwagi na niekolidowanie z obchodami centralnymi w Poznaniu z udziałem Prezydenta RP odbyła się w dniu następnym. Wydarzenie miało niezwykłą oprawę. W przemówieniu Burmistrz Margonina Janusz Piechocki zwracał uwagę na znaczenie walk i heroizmu powstańców z Margonina dla losów całego Powstania. Nie byłoby sukcesu Powstania Wielkopolskiego, gdyby nie Front Północny i zaangażowanie mieszkańców Margonina w bitwach i akcjach na Froncie Północnym. Obecny na uroczystości Minister Grzegorz Piechowiak podkreślał, że Powstanie Wielkopolskie to ważna sprawa dla Wielkopolan i prosił o to, aby pamiętać o męstwie i bohaterstwie Powstańców. Niezwykle poruszającym, w szczególności dla rodzin Powstańców, był apel pamięci, gdzie przywołano wszystkich uczestników zbrojnego zrywu, jacy spoczywają na margonińskiej nekropolii. Mimo przenikliwego zimna delegacje, goście oraz mieszkańcy z zadumą wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu Filipa Pacześnego, który zagrał utwór Fryderyka Chopina. Scenerie powstańczą zapewnili członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Saper Wielkopolski”, którzy zaprezentowali sprzęt powstańczy oraz ustawili strażnice wartownicze. Uczestnicy mogli także zobaczyć replikę płonącego mostu na Noteci, jaki w dywersyjnej akcji zdobyli powstańcy z Margonina w nocy z 11 na 12 stycznia 1919 roku. Po zakończonej uroczystości uczestnicy mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej oraz zobaczyć niezwykłe widowisko jakim było racowisko w wykonaniu strażaków z OSP Margonin. Salwa armatnia z wykonaniu Bractwa Kurkowego na część powstańców zwieńczyła uroczyste obchody. W wydarzeniu, oprócz rodzin powstańców, mieszkańców, Burmistrza Margonina Janusza Piechockiego, Ministra Grzegorza Piechowiaka uczestniczyły liczne delegacje oraz Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialne płk Zbigniew Targoński oraz zastępca dowódcy 122. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie mjr Artur Łojek. Całe wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert - "Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej" pod nazwą "NIEPODLEGŁOŚĆ TO NASZA SPRAWA", projekt pn. „NARÓD SILNY PAMIĘCIĄ O PRZODKACH – rekonstrukcja spalenia mostu na Noteci w nocy z 11 na 12 stycznia 1919 r. zdobyty przez Powstańców z Margonina”.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}